Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Na 100-lecie UP Teatr Orbis Tertius wystawi „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka. Wydarzenie wpisuje się również w program Zjazdu Absolwentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Poezja znów zatriumfowała na Poznańskiej Nagrodzie Literackiej. Młody poeta Tomasz Bąk otrzymał Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Wiesław Myśliwski, jeden z największych współczesnych polskich pisarzy, odebrał Nagrodę im. Adama Mickiewicza za powieść „Ucho igielne”.

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich wprowadza poznaniaków w klimat fascynującego regionu Europy. W bogatym programie dwutygodniowej imprezy znajdują się m.in. koncerty, wykłady, spotkania autorskie i panele dyskusyjne. Jeden z nich poświęcony integracji z UE miał miejsce w Collegium Minus...

Krzysztof Smura

Lech Raczak, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia, reżyser teatralny i teatrolog został kolejnym laureatem medalu Alumno Bene Merenti wręczanym przez Rektora UAM. Medal od 2016 roku jest przyznawany wybitnym absolwentom UAM

Instytut Filologii Klasycznej UAM obchodzi stulecie istnienia. Na uroczystości zorganizowanej z tej okazji zaprezentowano jubileuszowy tom "AETAS AUREA", antologię twórczości studenckiej "PENU IUVENILE" oraz wspomnienia naszej instytutowej społeczności zebrane przez Koło Naukowe Klasyków.

prof. Tomasz Mizerkiewicz

Rada Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM solidaryzuje się z protestującymi nauczycielami i zdecydowanie popiera ich postulaty na rzecz poprawy sytuacji zawodowej,

Film „Przypadek” był punktem wyjścia do debaty na temat nonkonformizmu w twórczości i życiu Krzysztofa Kieślowskiego. Dyskusja zorganizowana z okazji 10-lecia Klubów „Tygodnika Powszechnego” poprzedziła seans w Kinie Pałacowym w CK Zamek.

Sesja naukowa w Collegium Maius rozpoczęła dwudniowe Dni Iliady w Poznaniu odbywające się w ramach miedzynarodowego Festiwalu Iliady. Wykład inauguracyjny Theogonic Motifs in the Iliad wygłosi dr Bruno Currie z Oksfordu.

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej ma miejsce VI studencko-doktorancka konferencja naukowa „Słowianie, my lubim… świętować”, organizowana przez Koło Naukowe Slawistów UAM. Wydarzenie wpisuje się w cykl uroczystych obchodów Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.