Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Krzysztof Smura

Profesor Witold Szczuciński z poznańskiego UAM gościł w Sendai w Japonii. Powodem była cykliczna konferencja „Water Dynamics. The Role of Water in Earth Process, Origin of Life, Energy and Material Design”, która odbyła się już po raz szesnasty.

Ludwika Tomala; Nauka w Polsce

Torfowiska, magazynując węgiel z dwutlenku węgla, pomagają w walce z globalnym ociepleniem. Nie będzie to jednak trwać wiecznie. Za ponad sto lat - kiedy zrobi się zbyt gorąco - torfowiska na Ziemi będą uwalniać więcej węgla, niż pochłaniać - wynika z nowych badań.

Jagoda Haloszka

W Auli Lubrańskiego ma miejsce konferencja "Człowiek i Kamień. Badania geologiczne w perspektywie archeologii" zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia pracy naukowej prof. Janusza Skoczylasa z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek oraz prof. UAM dr hab. Paweł Churski z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej ponownie zostali powołani do Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Prof. Churski po raz drugi objął stanowisko wiceprzewodniczącego.

dr Jakub Małecki

Każdy lodowiec jest inny. Niektóre mają kilkadziesiąt kilometrów długości i przypominają rozgałęzione systemy rzeczne. Inne to jednokilometrowe misy, skryte w cieniu skał przed ciepłem słońca. Jeszcze inne wyglądają jak kapelusze grzyba, z których wysuwają się lodowe macki.

Agnieszka Książkiewicz/Jagoda Haloszka

4 marca, zgodnie z akademicką tradycją, uroczyście odnowiono doktorat naukowca, dziś już profesora.

Adrian Wykrota

W sobotę 23 lutego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM odbył się XI Bal Karnawałowy pod hasłem "NASZE WIELKIE GRECKIE WAKACJE". Błękitny wystrój, pyszna grecka kuchnia oraz wspaniała muzyka zapewniły niezapomnianą atmosferę balu.

Profesor Johannes Müller z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii został odznaczony Medalem za zasługi dla Uniwersytetu im Adama Mickiewicza.

Dzięki projektowi „Kolaboratorium UAM” Wielkopolanie przez trzy lata będą się uczyć, jak dobrze kształtować przestrzeń, tak, żeby służyła wszystkim mieszkańcom i środowisku.