Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

WNGiG

Instytut Geologii UAM został oficjalnie jedną spośród 31 instytucji (uniwersytetów i instytutów badawczych) z całego świata, które pod przewodnictwem Shimane University (Japonia) i International Consortium on Geo-disaster Reduction tworzą przy UNESCO grupę "Geoenvironmental disaster reduction...

Mieszkańcy Wolsztyna, Swarzędza i Zbąszynia będą cieszyć się czystymi kąpieliskami. Prof. Zygmunt Młynarczyk i dr inż. Grzegorz Borkowski z Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych opracowali i opatentowali metodę tworzenia kąpielisk w jeziorach.

Dr hab. Kamilla Pawłowska

Prof. Karina Apolinarska i dr hab. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii zaprezentowały wyniki swoich badań na XIII międzynarodowej konferencji naukowej ICAZ w Ankarze. W wydarzeniu wzięło udział 300 badaczy z ponad 20 krajów.

Torfowiska i tereny podmokłe pomagają walczyć z globalnym ociepleniem. - Są na Ziemi ważniejszymi zbiornikami węgla, niż lasy" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Mariusz Lamentowicz z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji UAM. Naukowiec właśnie opublikował artykuł w prestiżowym czasopiśmie.

Jagoda Haloszka

Studenci z koła naukowego zajmującego się geologią naftową zostali nagrodzeni certyfikatem. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest wśród Chapterów działających w całej Europie.

Doktorant UAM Dawid Abramowicz, wie, co to znaczy pomagać innym. Pieszo pokonał 300 km z portugalskiego Porto do Santiago de Compostela, by wspomóc zbiórkę pieniędzy dla niepełnosprawnych ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Kamyk”.

Ludwika Tomala

Kiedy w ostatnich 3,5 mln lat na Ziemi następowały ocieplenia klimatu, nie przebiegały one równomiernie. Obszary polarne doświadczały większych wzrostów temperatur, niż np. tropiki. Podobnie może być i teraz - ostrzegają paleoklimatolodzy z UAM.

Historia lodowców tropikalnych jest słabo zbadana, tymczasem mogą one dostarczyć danych na temat globalnego ocieplenia – mówi dr Jakub Małecki glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Naukowcy przebadali kilkusetletnią historię jednego z lodowców w Boliwii.

Maria Rybicka

Życiorysów prof. Augusta Zierhoffera jest w teczkach kilka. Tylko pozornie brzmią tak samo. Z tych powojennych znika fakt udziału w walkach o Lwów, znika ścisła współpraca z AK, bolszewicy zmieniają się w żołnierzy Armii Czerwonej, a z ukraińskiego uniwersytetu zostaje zwolniony.