Wersja kontrastowa

Publikacja na 100-lecie poznańskiej polonistyki

W maju 2019 roku poznańska polonistyka obchodzi stulecie swego istnienia.  Z tej okazji powstała specjalna jubileuszowa trzytomowa publikacja pt. "Stulecie poznańskiej polonistyki 1919-2019" pod red. prof. Seweryny Wysłouch, Anny Piotrowicz, Barbary Judkowiak i Sylwii Karolak, która ma przypomnieć jej burzliwe, przerwane wojną dzieje, zobaczyć, jak się rozwijała i przemyśleć naszą tradycję.

Jubileuszowa publikacja powstawała przez cztery lata i została podzielona na trzy tomy. Jej Autorzy chcieli przede wszystkim zwrócić uwagę na sylwetki profesorów, którzy  poświęcili się nauce, uparcie szukając nowych dróg, a także decydowali o kształcie polonistyki uniwersyteckiej. W monografii możemy poznać ich dzieła, losy, które wydobyto z niepamięci i ożywiono.

W pracy autorzy biogramów wykorzystali m.in. archiwalia, zdjęcia, dokumenty czy nawet satyry okolicznościowe.  Zbiory sylwetek zostały poprzedzone krótkimi rozdziałami syntetycznymi, a całość zamyka kalendarium Na uczelni, w mieście, w kraju, które przywołuje najważniejsze konteksty historyczne, polityczne i metodologiczne.

- Nad książkami pracowałyśmy cztery lata. Materiał, który chciałyśmy w niej zawrzeć stale się rozrastał. Żadna z nas nie liczyła godzin przesiedzianych przed dokumentami. Zazwyczaj na sylwetki badawczy zostaje niewiele miejsca. Jeśli w ogóle się znajdują, to zazwyczaj pod postaciami krótkich notek biograficznych. Ja chciałam to wszystko odwrócić. Na pierwszy plan chciałam wysunąć badaczy i profesorów, a nie instytucje, ponieważ najbardziej szacowne stuletnie mury nie zapewniają jakości nauki i kształcenia - mówiła prof. Seweryna Wysłouch.

Czytaj także: Prof. Szwarc odebrał medal Homini Vere Academico

Pierwszy tom pt. Okres międzywojenny i lata okupacji zawiera życiorysy twórców poznańskiej polonistyki, działających w okresie międzywojennym i w czasie okupacji. W tomie 2. Językoznawstwo (po roku 1945) i 3. Nauka o literaturze (po roku 1945) przedstawiono profesorów wykładających w Poznaniu po wojnie.

 

Kultura Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.