Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Torfowiska zajmują 3% globalnej powierzchni lądowej, ale zawierają około 25% światowych zasobów węgla w glebie - co odpowiada dwukrotności ilości węgla na świecie. Współautorem artykułu, który ukazał się Nature Climat Change jest prof. Mariusz Lamentowicz.
Prof. Alina Zajadacz
„Zmiany w budżecie czasu wolnego i zachowaniach wolnoczasowych mieszkańców dużych miast w wyniku pandemii COVID-19” to projekt realizowany pod kierunkiem prof. Aliny Zajadacz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Zmiany w gospodarowaniu ziemią, które wprowadzono na początku okresu feudalnego w XIV wieku, znacząco wpłynęły na lasy i torfowiska Ziemi Lubuskiej. Jedną z głównych zmian był znaczący zanik pierwotnej puszczy porastającej tamten obszar.
Geograf dr Jakub Nowosad zawodowo zajmuje się szukaniem najprostszych i najwydajniejszych sposobów opisania, a także zrozumienia zależności między elementami środowiska. Jego badania mogą pomóc skuteczniej przeciwdziałać wylesianiu, zjawisku szkodliwemu dla planety.
Małgorzata Rybczyńska
Temat „różowego śniegu i czerwonego lodu”, czyli zakwitów na lodowcach powraca co roku niczym boomerang. W 2016 roku dużo mówiono o zakwitach na czapie lodowej na Grenlandii, z kolei w tym roku słyszymy o zakwitach w Alpach. - Kolor śniegu i kolor lodu zależą m.in. od jego mieszkańców, którymi są...
Pogoda ostatnimi dniami nas nie rozpieszcza. Susza a następnie ulewny deszcz i burze. Jak przewidują meteorolodzy takie zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To skutek zmian klimatu.