Wersja kontrastowa

Wystawa o Władysławie Bartoszewskim i Karlu Dedeciusie

prof. Władysław Bartoszewski
prof. Władysław Bartoszewski

W  piątą rocznicę śmierci Władysława Bartoszewskiego, 24 kwietnia br., Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą udostępni na swoich stronach internetowych wystawę poświęconą pamięci tego znamienitego historyka, ministra spraw zagranicznych i dyplomaty. Z powodu zamknięcia budynków uczelni związanym z epidemią koronawirusa, wystawa będzie dostępna tylko online w formie specjalnie przygotowanych materiałów filmowych. Z okazji prezentacji wystawy „Władysław Bartoszewski – Pod prąd, Pamięć, Pojednanie" na Viadrinie, ekspozycję poszerzono o część zatytułowaną „Dialog kultur".

 

Wystawę można oglądać od piątku, 24 kwietnia na stronie Fundacji im. Karla Dedeciusa.
 

 

Na podstawie zbieżności między biografiami tłumacza literatury Karla Dedeciusa (1921 – ​2016) i polityka Władysława Bartoszewskiego (1922 – 2015) uzupełniona wystawa doskonale pokazuje, jak ogromne znaczenie dla polsko-niemieckiego pojednania ma uwzględnienie różnych perspektyw.

„Karl Dedecius i Władysław Bartoszewski byli budowniczymi mostów w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Znali się osobiście i szanowali; mieli podobne cele, a były nimi odbudowa zaufania pomiędzy Polską a Niemcami po drugiej wojnie światowej oraz zbliżenie obu narodów, także na płaszczyźnie kultury. Ich działalność przyniosła podobne owoce, a ich zasługi były docenione zarówno w Polsce, jak i Niemczech", tak opisuje szczególną relację między nimi dr Ilona Czechowska z Fundacji Karla Dedeciusa, która wraz z dr. Marcinem Barczem, byłym sekretarzem Władysława Bartoszewskiego, i dr Małgorzatą Preisner-Stokłosą z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, współtworzyła nową cześć wystawy.

 

Uwaga! Istnieje możliwość przeprowadzenia wywiadów z organizatorkami i organizatorami wystawy!
Prosimy o kontakt mailowo na adres: presse@europa-uni.de lub telefonicznie pod numer 0049 335 5534 4515.

 

Oddając cześć wybitnemu budowniczemu mostów, 75 lat po wyzwoleniu od narodowego socjalizmu, 30 lat po upadku żelaznej kurtyny i 15 lat po rozszerzeniu Unii Europejskiej na wschód prezydentka Viadriny, prof. dr Julia von Blumenthal przypomniała, że zmiana na lepsze przede wszystkim potrzebuje poczucia odpowiedzialności. „W czasach wielkich wyzwań i silnych rozbieżności niezbędne jest takie właśnie poczucie odpowiedzialności wszystkich Europejek i Europejczyków, którzy również patrząc w przyszłość, opowiadają się za opartą na wolności i pokoju wspólnotą w zjednoczonej Europie." Wspomniała przy tym słowa Władysława Bartoszewskiego: „Kto chce budować trwałe mosty, ten musi uwzględnić obie strony."

 

Wystawa o Władysławie Bartoszewskim została po raz pierwszy pokazana w Warszawie w rocznicę jego śmierci. Od 2018 roku, dzięki Inicjatywie im. W. Bartoszewskiego przy Towarzystwie Niemiecko-Polskim w Berlinie i kuratorowi była prezentowana w wielu miastach Niemiec. Jej ostatnia część powstała w ramach współpracy Fundacji im. Karla Dedeciusa z dr. Marcinem Barczem, Inicjatywą im. Władysława Bartoszewskiego oraz Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów. Wernisaż wystawy połączony z sympozjum naukowym miał się odbyć 23 kwietnia 2020 r. na Viadrinie. W związku z ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa oba wydarzenia zostały przeniesione na listopad.

 

Władysław Bartoszewski był niezwykle ważną postacią dla społeczności Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. W 1995 roku Viadrina i Collegium Polonicum otrzymały z rąk polskiego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego i jego ówczesnego niemieckiego odpowiednika, Klausa Kinkela,  Nagrodę Polsko-Niemiecką. W 2010 roku Bartoszewski ponownie odwiedził Viadrinę wraz z Hansem-Dietrichem Genscherem. Była prezydent Viadriny, Gesine Schwan, nazwała go „autorytetem ludzkim i politycznym", z którym „nie zawsze trzeba się we wszystkim zgadzać, lecz należy się z nim liczyć".

 

Collegium Polonicum w Słubicach

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.