Wersja kontrastowa

Maciej Kośmicki. Legoland pod choinkę

Maciej Kośmicki Fot. Adrian Wykrota
Maciej Kośmicki Fot. Adrian Wykrota

Maciej Kośmicki, absolwent Wydziału Socjologii UAM, obecnie pracownik administracyjno-techniczny jednostki oraz właściciel największego polskojęzycznego kanału dotyczącego klocków konstrukcyjnych na platformie YouTube (nazwa: Maciek i Klocki). Uczestnik pierwszej edycji telewizyjnego show LEGO Masters. Jego firma na stałe współpracuje z czołowymi wydawnictwami i dystrybutorami klocków LEGO w Polsce. Przez prawie pięć lat działalności w Internecie, opublikowane filmy obejrzano prawie czterdzieści siedem milionów razy. Obecnie kończy urządzać swoją pracownię, żeby w przyszłości realizować pomysły na niespotykaną wcześniej skalę. Na kanale prezentuje zarówno recenzje nowości, relacje z wydarzeń tematycznych, jak i własne konstrukcje. Cały czas ma nadzieję, że uda mu się dokończyć (napisać od podstaw?) i obronić pracę doktorską z obszaru materialnej kultury dzieciństwa. Doba mu jednak nie sprzyja… Dzisiaj, specjalnie dla czytelników UAMka Maciek przygotował propozycje klockowych prezentów dla całej rodziny.

 

Lego

1 - zestaw #60287

LEGO City Traktor (60287)

Liczba elementów: 148

Cena katalogowa: 79,99 PLN (realna cena rynkowa to ok. 65-70 PLN)

Najtańsza propozycja w zestawieniu. Dobrze wykonana maszyna, która (trzymajmy kciuki) jest zapowiedzią wznowienia podserii rolniczej, obecnej w ofercie w latach 2009-2010. Seria LEGO City to głównie policjanci (i złodzieje), strażacy, lekarze, czasem restauracje i zaludnione centra miast, dlatego interesujące są wszystkie sety, które odbiegają od tego schematu i wychodzą poza tereny silnie zurbanizowane. Z nieco większych zestawów godne polecenia jest LEGO City Na ratunek dzikim zwierzętom (60302), gdzie po wielu latach powrócił duży odlew słonia. Zresztą, zwierząt jest tam więcej. Konstrukcja helikoptera i małej bazy są również niczego sobie, ale to już nieco droższa inwestycja (cena katalogowa to 399,99 PLN, realna ok. 300 PLN, 525 elementów w środku).

Lego

2 - zestaw #41682

LEGO Friends Szkoła w mieście Heartlake (41682)

Liczba elementów: 605

Cena katalogowa: 299,99 PLN (realna cena rynkowa to ok. 215-225 PLN)

Prawie zapomniałem, że klocki składają nie tylko chłopcy! To znaczy, stereotypowo: lalki, zabawkowe kuchenki i stroje wróżek są dla dziewczynek, a samochody, żołnierzyki i klocki dla płci przeciwnej, ale wiemy, że to społeczne konstrukty. Produkty Grupy LEGO nieco podtrzymują ten podział, ale też trochę z nim polemizują, a ostatecznie i tak dzieciaki bawią się miksem wszystkich dostępnych serii, które są przecież ze sobą kompatybilne. Wśród tzw. „różowych zestawów”, w tym roku w oko wpadły mi dwa budynki w charakterystycznej, nieco pastelowej palecie kolorystycznej, są to: Szkoła (41682) oraz nieco droższy Wielki hotel (41684). Liczba okien i zgrabnie wykonanych ozdób na fasadach tych budynków, kolokwialnie mówiąc, robi robotę i zamyka usta krytykom.

Lego

 

3 - zestaw #76388

LEGO Harry Potter Wizyta w wiosce Hogsmeade (76388)

Liczba elementów: 851

Cena katalogowa: 369,99 PLN (realna cena rynkowa to ok. 270-290 PLN)

Wielu z nas najbardziej podobają się zgrabne domki zbudowane z klocków, które można umieścić na biurku, parapecie (tutaj uwaga na światło słoneczne, które odbarwia elementy) lub półce i cieszyć nimi oczy. Bardzo dobrą propozycją, którą składałem kilka dni temu, jest zestaw zawierający dwa kultowe miejsca z uniwersum J.K. Rowling, czyli Sklep z cukierkami Honeydukes oraz Pub Pod Trzema Miotłami. Na dachach jest śnieg, oprócz tego mamy drobną architekturę oraz unikatowe minifigurki. Czego chcieć więcej? Oczywiście fani Harry’ego Pottera mogą również zainteresować się kolekcjonerskim zestawem Ikony Hogwartu (76391) z sową Hedwigą, książkami, różdżką i eliksirami naturalnych rozmiarów, ale… tutaj trzeba już wydać 1099,99 PLN. Nie ma lekko, klocki LEGO to produkt ekskluzywny.

 

Lego

4 - zestaw #31120

LEGO Creator 3w1 Średniowieczny zamek (31120)

Liczba elementów: 1426

Cena katalogowa: 449,99 PLN (realna cena rynkowa to ok. 400-430 PLN)

Ile ja bym dał, żeby mieć taki zestaw w dzieciństwie! Mamy tutaj (dużą) garść elementów, które przydadzą się do budowy średniowiecznych makiet (od posterunków i wież, po młyny i malutkie straganiki). Zestawy LEGO Creator 3w1, jak sama nazwa wskazuje, zawierają instrukcje dla trzech konstrukcji i tylko od użytkownika zależy, którą wybierze najpierw. Późniejsza przebudowa znacznie wydłuża zabawę, a przecież klocki mają to do siebie, że wcale nie trzeba się trzymać instrukcji. Z LEGO Creator 3w1 równie mocno polecam Akwarium (31122) z uroczymi rybkami i funkcjonalnymi klockami przydatnymi do własnej zabawy (cena katalogowa 129,99 PLN, realna powyżej 200 PLN, 352 elementy w środku).

Lego

5 - zestaw #10914

LEGO Duplo Pudełko z klockami Deluxe (10914)

Liczba elementów: 85

Cena katalogowa: 229,99 PLN (realna cena rynkowa to ok. 170-180 PLN)

Poprzednie propozycje są przeznaczone dla dzieciaków w wieku szkolnym, ale wielu pracowników ma przecież dużo młodsze pociechy. Dla kilkulatków polecam klasykę – duże pudło z różnokolorowymi elementami. Nie dość, że zawartość pobudza kreatywność, to otrzymujemy również solidny pojemnik (można je z łatwością składować jeden na drugim). Oferta dla kilkulatków jest przebogata – od pociągów, po zestawy z rurami, elementami typu światło-dźwięk lub mechanizmami naciągnij i puść. Jeśli chcemy być na czasie, w tym roku do oferty LEGO Duplo trafiły m.in.: Parking piętrowy i myjnia samochodowa (10948), Samolot i lotnisko (10961) czy Park rozrywki (10956). Stosunek liczby elementów do ceny jest co prawda mniej korzystny niż w seriach dla starszaków, ale za to klocki są dużo większe, no i trudno o bardziej bezpieczne i dobrze wykonane zabawki z plastiku.

Lego

6 - zestaw #10290

LEGO Creator Expert Pickup (10290)

Liczba elementów: 1677

Cena katalogowa: 599,99 PLN (realna cena rynkowa zaczyna się od 500 PLN)

Globalna tendencja jest taka, że sprzedaż produktów Grupy LEGO rośnie w gronie starszych odbiorców, niekoniecznie posiadających potomstwo. W tym roku koncern śmiało zaczął promować ideę LEGO Adults. Proponowany Pickup niekoniecznie należy do tej kategorii, ale na pewno zadowoli fanów motoryzacji w każdym wieku. Jeśli natomiast szukamy wyrafinowanego prezentu dla kogoś, kto niezbyt interesuje się klockami, a lubi otaczać się pięknem, poleciłbym LEGO Ideas Maszyna do pisania (21327) lub LEGO Ideas Statek w butelce (92177). Mając natomiast nieograniczony budżet, można sięgnąć po gorącą grudniową premierę – LEGO Star Wars AT-AT (75313). Popularna maszyna krocząca jest wielkim, szarym klocem, kosztuje 3599,99 PLN i zawiera prawie siedem tysięcy elementów. Fanom Gwiezdnych Wojen mocno pocą się dłonie na myśl o tym potworze, mi już niekoniecznie. Z kolei na temat pięknego zestawu LEGO Ideas Sam w domu (21330), który nawiązuje do uwielbianego w Polsce Kevina, nie warto pisać, bo wyprzedał się na pniu, mimo ceny na poziomie 1099,99 PLN. Obecnie jest dostępny tylko na rynku wtórnym, za kilkaset złotych więcej. A kolejne dostawy? Prawdopodobnie dopiero po Świętach, chociaż kto wie, może warto być czujnym…

Oczywiście, powyższe propozycje to tylko wąski wycinek oferty. Nie wspomnieliśmy o zestawach z wielu lubianych serii, na przykład LEGO Ninjago, LEGO Marvel, LEGO Super Mario, LEGO Jurassic World, LEGO Technic i wielu, wielu innych. Zainteresowanym polecam samodzielne poszperanie na stronach dużych sklepów internetowych lub przejrzenie katalogu dostępnego również w wersji online. A na koniec, korzystając z okazji, chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom UAMka, żeby wszystko im się… układało. Wesołych Świąt!

 

 

Wydarzenia Wydział Socjologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.