Wersja kontrastowa

Wydział Neofilologii. Studentki ocaliły cenny księgozbiór

Patrycja Stachewicz i Aleksandra Pałka
Patrycja Stachewicz i Aleksandra Pałka

Patrycja Stachewicz i Aleksandra Pałka, studentki Filologii Regionów (Wydział Neofilologii) uratowały ze śmietnika ok. 350 książek prof. Michała Hasiuka, wybitnego znawcy językoznawstwa bałtyckiego z UAM, zmarłego w zeszłym roku.

 

O tym, jak zostały potraktowane książki studentki dowiedziały się z Inicjatywnej i Nieformalnej Grupy Winogrady na FB. Z mieszkania mieszczącego się na Os. Przyjaźni wyrzucono do kosza księgozbiór, który należał do prof. Hasiuka, inicjatora powołania filologii litewskiej oraz filologii łotewskiej na UAM. Były w nim rzadkie pozycje, wydane przed II wojną światową, bardzo trudno dostępne na rynku wydawniczym.

- Zobaczyłyśmy na grupie, co się stało. Uczymy się estońskiego i łotewskiego, w bibliotece na Uniwersytecie nie ma zbyt wielu książek dotyczących bałtologii, np. słownika łotewsko-estońskiego, a dostrzegłyśmy, że on właśnie leży koło tego śmietnika - mówi Aleksandra Pałka. 

 

Patrycja Stachewicz i Aleksandra Pałka

 

Dziewczyny postanowiły działać. - Spontanicznie wzięłyśmy dwa plecaki i pojechałyśmy z myślą, że tych książek nie jest dużo. Nie wiedziałyśmy, na co się piszemy. Jak zaczęłyśmy pakować, zauważyłyśmy, że o wiele więcej publikacji znajduje się w samym koszu. Podjęłyśmy szybką decyzję, że wyciągamy, bo co tak naprawdę miałyśmy zrobić? - opowiada Patrycja Stachewicz.

Liczba książek - ok. 350 przerosła oczekiwania ratowniczek. Dzięki winogradzkiej grupie szybko znaleziono kierowcę, który busem przewiózł książki do ich mieszkania. Dziś studentki selekcjonują i katalogują znalezione skarby.

Książki trafią do studentów bałtologii na UAM, część do bibliotek, a także do absolwentów bałtologii.

 

Czytaj też: Prof. Tomasz Wicherkiewicz. Nie dla mnie elficki

 

Życie Wydział Neofilologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.