Wersja kontrastowa

III edycja konkursu „W zwykłych słowach wielka MOC!”

III edycja konkursu „W zwykłych słowach wielka MOC!”
III edycja konkursu „W zwykłych słowach wielka MOC!”
Obraz

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Drogie Doktorantki, Drodzy Doktoranci,

Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanej przez Zakład Edukacji Wielokulturowej i Badań Nad Nierównościami Społecznymi (Wydział Studiów Edukacyjnych UAM) trzeciej edycji konkursu na utwór dla dzieci pod hasłem: „W zwykłych słowach wielka moc! Trzecia edycja".

W polskich szkołach przybywa ukraińskich dzieci z różnym poziomem traum wynikających z kryzysu uchodźczego, ale także związanych z konfrontacją z działaniami wojennymi. Od kilku miesięcy dzieci te mierzą się również ze stresem dotyczącym adaptacji życia w nowym kraju, uczą się nowego języka, funkcjonowania w nowej grupie rówieśniczej, ale także odmiennych oczekiwań szkolnych. Jest to długi proces wymagający również adaptacji ze strony pedagogów, którzy muszą realizować program szkolny, jednocześnie pomagając przystosować się dzieciom do nowych warunków życiowych.

Poprzednie edycje konkursu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony studentów i studentek, doktorantów i doktorantek, a także lokalnych mediów i szkół. Organizatorzy otrzymują wiadomości, iż książka „W zwykłych słowach wielka moc" wykorzystywana jest w szkołach i przedszkolach podczas zajęć terapeutycznych i integracyjnych. W związku z tym podjęto decyzję o zorganizowaniu trzeciej edycji konkursu skierowanego do studentów oraz doktorantów ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego celem jest pomoc w adaptacji ukraińskim dzieciom w Polsce.

Istotą konkursu jest stworzenie wzbogaconego ilustracjami utworu literackiego/poetyckiego dla dzieci z Ukrainy, które na skutek działań wojennych wyemigrowały z Ukrainy i mieszkają w Polsce. Liczymy na to, że będzie on pomagał w adaptacji oraz niósł radość i nadzieję w nowej trudnej rzeczywistości, a także stanowił komponent edukacji międzykulturowej.

Prosimy o przesyłanie oryginalnych utworów przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym i/lub wczesnoszkolnym. Nagrodzone prace zostaną opublikowane w książce wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Utwory konkursowe można przesyłać (wraz z wypełnionym i podpisanym formularzem zgłoszeniowym) do 10 marca 2024 roku na adres mailowy wzwyklychslowachwielkamocii@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości: Imię i Nazwisko autora/ki, tytuł pracy.

Zobacz regulamin konkursu (PDF)

Pobierz formularz zgłoszeniowy: DOCX | PDF

Kapituła konkursu:
Prof. dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik – przewodnicząca
Prof. dr hab. Aleksandra Boroń
Dr Magdalena Biela-Cywka
Dr Emilia Grzesiak
Dr Anna Mazurowska
Dr Anna Sobczak
Dr Anna Sokołowska
Mgr Sylwester Matkowski

Wydział Studiów Edukacyjnych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.