Wersja kontrastowa

Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej

Centrum Szyfrów Enigma
Centrum Szyfrów Enigma

Do 26 sierpnia firmy zainteresowane zaprojektowaniem i wykonaniem Muzeum Enigmy mogły składać swoje oferty w przetargu.Tylko jedna oferta na zaprojektowanie i wykonanie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu wpłynęła do urzędu miasta. Wykonawca chce za zaprojektowanie i wykonanie aranżacji o 1,8 miliona złotych więcej niż planowały przeznaczyć na ten cel UAM i miasto. - Na realizację zadania planujemy dwa lata – przekazał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Placówka będzie się mieścić w Collegium Martineum przy ulicy Święty Marcin. Znamy szczegóły tego, co znajdzie się w środku.

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Miasta Poznań. Muzeum ma powstać na jednym z pięter dawnego Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin (dziś Collegium Martineum).

Miejsce wybrano nie przypadkowo – w tym miejscu przed II wojną światową znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

- Utworzenie Centrum Enigma będzie możliwe dzięki dotacji z Unii Europejskiej przyznanej przez Marszałka Województwa. Inicjatywa utworzenia tak zwanego Muzeum Enigmy pojawiła się kilka lat temu, a jej promotorem był Szymon Mazur, dziennikarz ówczesnego Radia Merkury. W 2015 roku, po wyborach samorządowych i zmianie władz miejskich, przystąpiliśmy czynnie do wsparcia i realizacji tego pomysłu. Projekt oprócz walorów historycznych i edukacyjnych, ma także turystycznie promować miasto – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Przyszłym operatorem placówki będzie Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

 

Oferty zaszyfrowane

Nową placówkę już zapowiada szyfrokontener ustawiony przed Zamkiem. Prace nad „prawdziwym” muzeum ruszą już wkrótce. Miasto ogłosiło już przetarg na jego wykonanie. Jego zwycięzca pracę ma zakończyć do 30 listopada 2020 r. Łączna kwota realizacji przedsięwzięcia ma wynieść ponad 15 mln zł.

Na złożenie ofert zainteresowane firmy miały czas do 12 sierpnia. Za co będzie odpowiadał zwycięzca przetargu? W największym skrócie wykona całą aranżację muzeum.

Pierwszy etap przetargu obejmuje utworzenie ekspozycji stałej Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu wraz z dostawą niezbędnego sprzętu, wyposażenia i oprogramowania.

Czytaj także: Otwarto koperty. Enigma już nie taka tajemnicza

Już po wizji lokalnej

W muzeum znaleźć mają się sale tematyczne z materiałami multimedialnymi i stanowiskami interaktywnymi. Poszczególne sale nawiązywać mają m.in. do historii Uniwersytetu i wkładu naukowego poznańskich kryptologów. Jedną z atrakcji ma być też model Enigmy pozwalający zwiedzającym na zrozumienie jej funkcjonowania i sposobu szyfrowania wiadomości.

Obok części historycznej działać ma edukacyjno-rozrywkowa, skierowana w szczególności do dzieci. Te będą mogły rozwiązać proste zagadki czy pobawić się urządzeniami deszyfrującymi.

- W przetargu mniej więcej wskazujemy co ma być w środku. Firmy zainteresowane mają to twórczo zinterpretować. To fachowcy w tym zakresie – wyjaśnia Szymon Mazur, inicjator powstania muzeum.

 „Życiu Uniwersyteckiemu” Szymon Mazur zdradza jedną ciekawostkę. - W środku Auli ma się wynurzać z podłogi kiosk uboota. Trzeba będzie się do niego dostać, jak najszybciej zdobyć dokumenty o Enigmie i wydostać się na zewnątrz – mówi.

Pomieszczenia, w których powstanie Centrum Szyfrów Enigma, znajdują się na pierwszym piętrze budynku. Firmy zainteresowane przetargiem pod koniec czerwca oglądały je na wizji lokalnej, tak, by swoje pomysły dopasować do przestrzeni, w której mają się znaleźć.

Wykonawca odpowiadać będzie nie tylko za ekspozycje, ale i za typowe prace budowlane. A tych będzie sporo, bo obiekt trzeba dostosować do nowych potrzeb: wyburzona zostanie m.in. klatka schodowa i część ścian działowych, wymienione zostaną drzwi i okna, część podłóg. Pomieszczenia zyskają też nowe instalacje i systemy przeciwpożarowe. Zdemontowane i zabezpieczone zostaną te elementy, które nie pasują do muzeum a mają charakter zabytkowy. Część historycznych elementów wystroju przejdzie renowacje i konserwację.

W drugim etapie wykonawca przeprowadzi remont "części wspólnych" budynku Collegium Martineum. Tam oprócz odnowienia wnętrz, zostaną one też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kultura Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.