Wersja kontrastowa

Jubileusz UP. "Dziady" w reżyserii Lecha Raczaka

fot. Krzysztof Fabiański/www.orbistertius.pl
fot. Krzysztof Fabiański/www.orbistertius.pl

Z okazji setnej rocznicy Uniwersytetu Poznańskiego Teatr Orbis Tertius wystawi „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka. Wydarzenie wpisuje się również w program Zjazdu Absolwentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. 

Orbis Tertius z okazji setnej rocznicy powstania uczelni pokaże akurat "Dziady", bo jak mówi koordynator Renata Borusińska byłoby wielkim niedopatrzeniem nie wykorzystać splotu sprzyjających okoliczności:

- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, "Dziady" Adama Mickiewicza w reżyserii Lecha Raczaka, jednego z wybitniejszych absolwentów i laureata medalu Alumno Bene Merenti i jeszcze gramy w pięknym holu Collegium Maius - chyba nie trzeba nikogo przekonywać, dlaczego wybraliśmy ten spektakl.

 

Czytaj też: Lech Raczak. Katastrofista z rektorskim medalem

 

"Dziady" powstały  w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Swoją premierę miały w maju 2015 roku w CK Zamek.

Twórca tak pisał o artystycznej koncepcji inscenizacji.: "Jeden z ważnych wątków "Dziadów" skupia się na obcowaniu żywych i umarłych. Dla mnie jest to ważne. Dzisiaj linia styku między namacalną materią życia a zaświatami przebiega przez łóżka szpitalne. Biel prześcieradeł przenosi nas w białe, niedające cienia światło zaświatów, może w nieskalaną biel śniegów? W mroźną ciszę?...".

Wystawienie spektaklu w siedzibie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej jest wyzwaniem dla zespołu z powodu nietypowej przestrzeni. Niespodziankę może sprawić akustyka, światło.

- Powód jest tak zacny, że podejmiemy się tego ryzyka - podkreśliła Renata Borusińska.

 

Wydarzenie odbędzie się 20 maja o godz. 19.30. 

 

"Dziady" wpisują się w program trzydniowego zjazdu absolwentów z 1969 roku "Ta nasza młodość..." na WFPiK. Pierwszego dnia  (20 maja) odbędzie się promocja wydawnictwa jubileuszowego "Tacy byliśmy, tacy jesteśmy", a także dwie dyskusje panelowe poświęcone "Dziadom" oraz Stanisławowi Barańczakowi. Wtorek będzie poświęcony studenckiej samorządności. Z tej okazji m.in. spotkają się przedstawiciele dawnego Zrzeszenia Studentów Polskich ze studentami Parlamentu Samorządu Studentów. Uroczystościom 21 maja przyświecać będzie hasło: "Marzec'68 w Poznaniu - sylwetki i losy". Wykład poświęcony wydarzeniom marca 1968 roku wygłosi prof. Stanisław Jankowiak. O życiu i twórczości Ruty Zylberg, Ryszarda Krynickiego i Władysława Panasa opowiedzą naukowcy WFPiK.

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.