Wersja kontrastowa

Juwenalia Poznań 2019 wystartowały!

Jagoda Haloszka, fot. Adrian Wykrota

W czwartek w Parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich rozpoczęły się Juwenalia Poznań 2019. Pierwszego dnia studenci bawili się na koncertach MOLK, Zimnv, Brodaczy Live Act oraz Palucha. 

Trzydniowe szaleństwo rozpoczęło się od Wielkiego Juwenaliowego Pochodu. Rokrocznie korowód odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W tym roku motywem były seriale. Uczestnicy przebrali się za postacie z Stranger Things, Smerfów,  Kuców z Bronksu, Narcos czy Scooby Doo. Barwny korowód wystartował  o godz. 18 z placu Mickiewicza, gdzie zgromadzonych przywitał i oficjalnie zainaugurował juwenalia Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki:

- Cześć kuce! Co robicie? Dziś w nocy nie ma żadnego spanka - zażartował Rektor. - Drodzy studenci przed Wami trzy dni juwenaliów. Życzę Wam dobrej zabawy. To wyjątkowe juwenalia, gdyż są w trakcie obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego - dodał. 

Następnie pochód przeszedł m.in. przez ul. Św. Marcin, Kościuszki, Górną Wildę, aż do Parku im. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich, gdzie odbywa się oficjalna część imprezy. W tym roku uczelnią, która najlepiej zaprezentowała się w pochodzie, zdaniem jury był Uniwersytet Przyrodniczy, który przybrał barwy serialu Gra o tron. 

Pierwszego dnia na dużej scenie pojawili się: mieszanka electro-popu z chłodnym R'n'B i nastrojowym indie, czyli grupa MOLK; zespół Zimnv, który zostawił po sobie Ślady Czereśni. Na San Escobar słuchaczy zabrali panowie z  Brodacze Live Act. Natomiast główną gwiazdą wieczoru był poznański raper Paluch. Przed koncertem tego ostatniego wykonawcy odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do miasta. 

- Studentki i studenci przekazuję Wam ten klucz, który jest symbolem władzy nad miastem. Dbajcie o nasze miasto, bo to nasze wspólne dobro, ale nie zapomnijcie, aby dobrze się bawić i wspólnie świętować Juwenalia - mówiła wiceprezydent Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska.

Jak co roku, organizatorzy postarali się tematycznie podzielić imprezę. Ci, którym bieżące koncerty nie przypadną do gustu mogą przenieść się pod tzw. małą scenę, na której zagrają  m.in. Esdobe, Arczi czy ETA.  Na uczestników imprezy przez trzy dni czeka również mnóstwo atrakcji poza koncertowych, m.in. animacje w klimacie fluo, panele dyskusyjne, gry planszowe, beer pong i flank.

Czytaj także: Już dziś rozpoczną się Juwenalia Poznań 2019!

Poznańskie juwenalia potrwają do soboty. W piątek na scenie wystąpią m.in. Clock Machine, Bovska czy Smolik & Kev Fox. Ostatniego dnia juwenaliowego szaleństwa do czerwoności publiczność rozgrzeje sama Beata Kozidrak i Bajm. 

Kultura Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.