Wersja kontrastowa

Marek Hendrykowski i Justyna Czaja nagrodzeni za książki

prof. Marek Hendrykowski
prof. Marek Hendrykowski
Obraz

Prof. Marek Hendrykowski i dr hab. Justyna Czaja z Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM zostali uhonorowani najważniejszymi krajowymi nagrodami naukowymi w dziedzinie filmoznawstwa. Oboje autorzy otrzymali nagrody za najlepsze filmowe książki roku.

Marek Hendrykowski zdobył nagrodę przyznawaną przez kapitułę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za książkę zatytułowaną Polska szkoła filmowa. Wyróżniona publikacja jest pierwszą w literaturze przedmiotu monografią poświęconą w całości prezentacji unikatowego fenomenu ideowo-artystycznego, jakim była polska szkoła filmowa. W Polskiej szkole filmowej prof. Marek Hendrykowski przedstawia oryginalne, współczesne ujęcie zjawiska, które przed laty uczyniło nasze kino znanym na całym świecie. 

 

Czytaj też: Prof Marek Hendrykowski. 45 lat filmoznawstwa i 70 urodziny

 

Natomiast dr hab. Justyna Czaja została wyróżniona główną nagrodą Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami za monografię Ekranowe życie mitu. Powstanie warszawskie w polskim filmie fabularnym.

Prof. Marek Hendrykowski i dr. hab. Justyna Czaja nagrodzeni za książki

Publikacja ta  koncentruje się na charakterystyce zmian zachodzących w przedstawianiu tematyki powstańczej zarówno w okresie PRL-u, jak i po przełomie ustrojowym, wpływach uwarunkowań politycznych, kulturowych, technologicznych na filmowy obraz powstania warszawskiego. Specyfika tematu sprawia, że analizowane filmy nierzadko więcej niż o samym wydarzeniu historycznym, do którego się odwołują,  mówią o czasie, w którym zostały zrealizowane.

Książki zostały wydane nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM.

Oba wyróżnienia to jedyne polskie nagrody, których celem jest nobilitacja szczególnych osiągnięć osób wspierających swoją pracą naukowo-badawczą rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do rodzimej twórczości filmowej i popularyzujących sztukę filmową. Sukces pracowników Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych to również wielowymiarowy sukces Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Kultura Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.