Wersja kontrastowa

Obejrzyj film Megality. Historia sprzed 5500 lat

„Megality. Historia sprzed 5500 lat”
„Megality. Historia sprzed 5500 lat”

5 grudnia 2018 roku zaplanowano w auli Wydziału Historycznego UAM premierę filmu dokumentalnego i częściowo fabularyzowanego „Megality. Historia sprzed 5500 lat”. Film opowiada o odkryciu starożytnego cmentarzyska, tzw. „polskich piramid” w miejscowości Góry w Wielkopolsce.

W Górach zostało odkryte unikatowe w skali Wielkopolski cmentarzysko sprzed 5,5 tysiąca lat z kilkunastoma grobowcami ludności kultury pucharów lejkowatych z okresu neolitu. Grobowce są starsze od egipskich piramid o około 1000 lat.

Zapraszamy na projekcję

W filmie zobaczymy naukowców i sceny fabularyzowane przybliżające historię i sposób życia ludzi zamieszkujących tereny dzisiejszej wielkopolski w przeszłości. Dzięki zbudowanym i pozostawionym przez nich po sobie grobowcom megalitycznym, jak i licznym artefaktom można dowiedzieć się więcej o dawnej kulturze. W filmie zobaczymy najcenniejsze zabytki z epoki, między innymi zbiór kilkudziesięciu naczyń wykopanych w pobliżu megalitów w miejscowości Góry czy wołki z Bytynia.

Ogólnopolska premiera filmu odbędzie się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 5 grudnia o godz. 12:00 – wydarzenie to transmitowane będzie na uniwersyteckim kanale YouTube.

Film będzie miał też ogólnopolską telewizyjną premierę pod koniec grudnia na kanale TVP Historia.

 


 

Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.