Wersja kontrastowa

The Future of Morality na UAM

prof. Steve Fuller Fot. Przemysław Stanula
prof. Steve Fuller Fot. Przemysław Stanula

W Akademii Lubrańskiego rozpoczęło się pierwsze polskie forum  „The Future  of Morality”. Organizatorom udało się zgromadzić czołowych przedstawicieli transhumanizmu oraz  ekspertów od wyzwań moralnych i technologicznych związanych z postępem naukowym. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, które podejmuje  tematykę wyzwań moralnych, przed którymi  ludzkość stanie w niedalekiej już przyszłości. 

Forum The Future  of Morality organizowane jest przez Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych UAM w Poznaniu. Wśród gości są m.in.: Prof. Steve Fuller – amerykański socjolog i futurysta związany obecnie z University of Warwick, twórca dokumentu “The Future of Work and Death” i David Pearce – filozof i współzałożyciel wraz z prof. Nickiem Bostromem – World Transhumanist Association (dziś Humanity+). Jest też prof. Maurizio Balistreri – filozof z Uniwersytetu w Turynie, autor między innymi włoskiego bestselleru pod tytułem “Sex Robot”

Otwierając spotkanie ks. prof. UAM Andrzej Pryba wyraził wdzięczność rektorce UAM prof. Bogumile Kaniewskiej, że przychylnie spojrzała na konieczność powołania do życia Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych UAM.

- Centrum skupia pasjonatów z różnych dyscyplin - mówił szef Centrum. - Dzięki temu tematyka naszych sporów i badań jest bardzo różnorodna i możemy w ich trakcie zderzyć wartości jakie reprezentują ludzie o odmiennych światopoglądach. Temat, wokół którego będziemy dyskutować jest na tyle szeroki, że chcemy by pozostał myślą przewodnią kolejnych konferencji.

Pierwszym z mówców był prof. Steve Fuller, który zapowiedział, że będzie mówił o ludzkości 2.0. W swoim wystąpieniu skupił się na odniesieniach do dzieła Alsdaira MacIntyre'a ,,Dziedzictwo cnoty'', które 40 lat wcześniej wywołało i do dzisiaj wywołuje żywą dyskusję dzięki nowemu sposobowi myślenia w etyce i stanowi próbę odnowienia Arystotelesowskiej filozofii moralnej. W trakcie jego wykładu nie zabrakło odwołań także do niego.   

– Już dzisiaj wiele z technologii pierwotnie opisywanych przez transhumanistów staje się częścią naszej codzienności. Zestawy do samodzielnego wszczepiania chipów RFID lub NFC, drukowanie 3D ludzkich organów do przeszczepów, protezy połączone bezpośrednio z systemem neurologicznym i sterowane umysłem. To tylko niektóre z przykładów o których będziemy rozmawiać dziś i jutro, jak również o tym, gdzie kończy się człowiek a zaczyna postczłowiek i co z tego wynika – dodaje dr Alina Landowska, Dyrektorka Programowa Debaty.

 

Wydarzenie podzielone jest na dwa dni tematyczne, pierwszy dotyczący moralnych wyzwań związanych z transhumanizmem i drugi o różnicach między transhumanizmem do posthumanizmem i skutkach tych przemian.

 

 

Nauka Wydział Teologiczny

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.