Wersja kontrastowa

Humanae vitae u teologów

Humanae vitae w Poznaniu
Humanae vitae w Poznaniu
Obraz

W dniach 7 i 8 lutego 2018 roku odbyło się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Teologiczne pt.: „HUMANAE VITAE”. PROFETYCZNY GŁOS KOŚCIOŁA?

W bieżącym roku przypada 50 rocznica wydania encykliki papieża Pawła VI „Humanae vitae”. Dokument ten dotyczy problematyki przekazywania życia. Wywołał on wówczas szereg kontrowersji. Zresztą nie brakuje ich również i dziś. Stąd też rodzi się pytanie czy encyklika „Humanae vitae” to proroczy głos Kościoła?

Czytaj też: Verba Sacra: Stenka czytała Biblię Kaszubską

Paweł VI w swej encyklice stawiał zaraz na jej początku bardzo ważne pytania: czy biorąc pod uwagę zarówno warunki współczesnego życia, jak i znaczenie stosunków małżeńskich dla harmonii i wzajemnej wierności między małżonkami nie należałoby poddać rewizji obowiązujących zasad moralnych? Czy dziś nie wolno mniemać, że prokreacja jako cel odnosi się do całości życia małżeńskiego niż do jego poszczególnych aktów? Czy ze względu na większe poczucie odpowiedzialności, jakim się odznaczają współcześni ludzie, nie nadszedł już czas, by zadanie przekazywania życia powierzyć raczej ich rozumowi i woli?

Odpowiedzi na te pytania są ciągle aktualne.

Nauka Wydział Teologiczny

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.