Wersja kontrastowa

O Europie XXI wieku

Na temat współczesnych problemów starego kontynentu dyskutują w Collegium Polonicum w Słubicach uczestnicy XIX Międzynarodowej konferencji naukowej pod hasłem  „Europa XXI wieku. Wewnętrzne i zewnętrzne granice Unii Europejskiej".

W konferencji bierze udział około 200 uczestników m.in. z Polski, Niemiec, Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Szwecji. Są to naukowcy reprezentujących polskie i zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze, dziennikarze, politycy oraz zainteresowani problemami Unii Europejskiej i jej relacjami z bliższym, a także dalszym otoczeniem. Pojęciem, wokół którego toczy się dyskusja jest granica w jej różnych aspektach - politycznym, ekonomicznym, socjalnym, kulturowym, historycznym czy mentalnościowym.

- Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia w Europie z różnymi niepokojami, wynikając z tego, że pewne granice się pogłębiają np. ekonomiczne, jednak nie wszyscy to dostrzegają - mówił prorektor ds. kadry i finansów UAM, prof. Tadeusz Wallas. 

Czytaj także: Jeszcze tylko 50 tys. i pomożemy Agnieszce Wagner!

Podczas pierwszego dnia konferencji wręczono Nagrodę im. Profesora Czesława Mojsiewicza za najlepszą publikację o tematyce politologicznej. Przyznana została prof. Patrycji Szostok za monografię pt. „Poczucie podmiotowości komunikacyjnej w samorządzie terytorialnym w Polsce”. Wyróżnienia otrzymali: dr Tomasz Pugacewicz za: „Teorie polityki zagranicznej: perspektywa amerykańskiej analizy polityki zagranicznej” oraz prof. Jędrzej Skrzypczak za: „Reakcja na krytykę medialną. Ochrona dóbr osobistych w erze nowych mediów”.

Konferencji, która potrwa do piątku 8 lutego,  towarzyszą dwie wystawy: "Europa z naszej ulicy", stworzona przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz "Unia w praniu", którą przygotował Krzysztofa Molendy.

Nauka Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Collegium Polonicum w Słubicach

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.