Wersja kontrastowa

Prof. Zbigniew Szmyt z Nagrodą im. Prof. Kotarbińskiego

Fot. Uniwersytet Łódzki
Fot. Uniwersytet Łódzki
Obraz

Prof. Zbigniew Szmyt z Instytut Antropologii i Etnologii UAM otrzymał Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Kapituła nagrody wyróżniła w ten sposób książkę  „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej"

 

Kapituła Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego ogłosiła, że najlepszą książką humanistyczną w Polsce wydaną w 2020 roku jest: „Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej", zgłoszona do konkursu przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Laureat – prof. Zbigniew Szmyt otrzymał 50 000 zł na dalsze badania naukowe. W tym roku, w obliczu wojny w Ukrainie, Uniwersytet Łódzki podjął decyzję o zmianie formuły finału konkursu. Zrezygnowano z uroczystej gali, a wręczenie nagrody odbyło się w wąskim gronie finalistów VII edycji i członków Kapituły Nagrody.

 

Z recenzji prof. Rafała Stobieckiego, członka Kapituły Nagrody:

 

- Autor stara się z szacunkiem i empatią traktować fundamenty azjatyckiej kultury i jej sposoby radzenia sobie z przeszłością. To także, a może przede wszystkim, praca o granicach imputacji kulturowej. Na ile możliwa jest rekonstrukcja świata nam pozornie niedostępnego, przesłoniętego odmienną kulturą, opartego o inne wartości, odwołującego się do dalekiego od zachodnich wzorów poczucia historyczności. Zbigniew Szmyt stanowczo odrzuca silnie zakorzenioną w tradycji europejskiej tezę o „ludach bez historii”. (…) Sugestywnie pokazuje, że to po prostu inny rodzaj refleksji historycznej, wpisującej w odmienny, kulturowy kontekst.

 

prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodnicząca Kapituły:

 

- Profesor Tadeusz Kotarbiński, wybitny filozof i pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego powiedział, że "Kłamstwem można niekiedy zajść daleko, ale nie można wrócić". Głęboko wierzę, że w tej wojnie zwyciężą prawda i wolność. Mam także nadzieję, że lekcja płynąca z tych wydarzeń trafi do ludzkości i pokaże, jak fundamentalne dla naszej cywilizacji są humanistyczne wartości. Spotykamy się dziś w gronie wybitnych humanistów, którym bliskie są rozważania o człowieku i którzy poświęcają swoją karierę, by poznawać, opisywać i przybliżać szerokiej publiczności ludzką naturę. Nie ustawajcie w swojej pracy. W każdych czasach, a przede wszystkim w tych trudnych, wszyscy bardzo jej potrzebujemy. Potrzebujemy nie relatywizmu, nie cynicznego pacyfizmu a prawdziwego humanizmu.

 

W swoim wystąpieniu prof. Zbigniew Szmyt, nawiązał do wojny w Ukrainie:  

 

Moje serce i moje myśli są teraz z Narodem Ukraińskim. Przyjdzie czas na analizy, na pisanie artykułów, szukanie humanistycznego wyjaśnienia tego, co się na Ukrainie wydarza. Ale teraz jest czas na działanie. Życzę sobie i innym, by nasze działania były skuteczne i pomocne.

 

Oprócz zwycięskiej książki, do finału VII edycji konkursu zakwalifikowano:

 

Stefana Konstańczaka „Etyka niezależna w Polsce", Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego,

 

Doroty Korwin-Piotrowskiej „Eutoryka. Rzecz o dobrej (roz)mowie", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,

 

Krzysztofa Stachewicza „Doświadczyć prawdziwej rzeczywistości. Prolegomena do filozofii mistyki", T. 1. „Filozofia doświadczenia mistycznego", T. 2. „Człowiek wobec doświadczenia mistycznego", Wydawnictwo Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

 

pracę zbiorową pod redakcją naukową Danuty Ulickiej „Wiek teorii. 100 lat literaturoznawstwa polskiego" Monografia, „Wiek teorii” Antologia 1 i Antologia 2, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

 

 

 

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, przyznawana przez Uniwersytet Łódzki, jest wyróżnieniem o charakterze ogólnopolskim, które zyskało renomę w środowisku naukowym.  Konkurs umożliwia zaprezentowanie szerokiej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w naszym kraju. Do VII edycji nagrody zgłoszono aż 70  książek. W sumie, w siedmiu edycjach, ocenie Kapituły poddano blisko 430 książek z niemal 130 instytucji naukowych. 

 

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego są m.in.:  prof. Jan Strelau, prof. Andrzej Friszke, prof. Jerzy Zajadło. 

 

Dr Monika Bobako z nagrodą prof. Kotarbińskiego?

Nauka Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.