Wersja kontrastowa

Studenci UAM badają ruiny dawnej twierdzy w Kole

Fot. UM Koło
Fot. UM Koło
Obraz

Właśnie rozpoczął się wstępny, rozpoznawczy etap prac badawczych na terenie ruin dawnej twierdzy. Pracami kierują znawcy architektury średniowiecza dr hab. Artur Różański, profesor UAM w Poznaniu i badacz kolskiej warowni mgr Tomasz Olszacki.

W pracach uczestniczą także studenci I i II roku Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, którzy prowadzą profesjonalne badania obiektu. Kierujący pracami panowie profesor Artur Różański i mgr Tomasz Olszacki współpracują przy podobnych inicjatywach od kilkunastu już lat.

- W latach 70- i 80-tych ubiegłego stulecia na zamku prowadzone były badania, które wyznaczały wysokie standardy ówczesnej archeologii. Niestety, pomimo upływu przeszło 30 lat nie zostało dokonane ich opracowanie, materiały archeologiczne są zgromadzone w konińskim muzeum. Obecnie, dzięki rozwojowi metod cyfrowych i dokumentacji nowego typu staramy się dokończyć i zweryfikować te odkrycia. Zatem celem naszego pobytu jest przede wszystkim próba weryfikacji wcześniejszych ustaleń. Odsłonimy resztki wieży i zrobimy dwa wykopy. Jeden w miejscu, gdzie wieża nie była eksplorowana. Problemem jest samotny fragment ściany, fachowcy dokonają oceny, czy mur wymaga wzmocnienia - mówi prof. A. Różański.

Czytaj także: W Gnieźnie szukają książęcej rezydencji

Prace zostaną podzielone na etapy. Obecnie prowadzona jest weryfikacja badań wykonanych przed 30 laty. Potrwa około 3-4 tygodni. Obszarem badań jest dawna wieża (nie zachowała się). Etap zakończy stworzenie dokumentacji. Kolejny, jeśli taka będzie wola konserwatora zabytków i kolskiego włodarza, być może dojdzie do skutku w przyszłym roku. Wówczas, bazując na gotowej dokumentacji, będzie można sporządzić program dalszych badań i rozwoju obszaru.

- Mam nadzieję, że ten niesamowity w skali regionu zabytek w przyszłości stworzy nowe, potrzebne  miejsce dla turystów – dodał prof. Różański.
 
Nie wiadomo, jaki będzie finał badań, choć prof. Różański zaskakuje stwierdzeniem: Po pierwszym dniu mam podstawy by przypuszczać, że chyba nie wszystko jest tak, jak dotąd sądzono…

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.