Wersja kontrastowa

Pierwsza rezydencja pisarska Fundacji Fulbrighta w Polsce

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstanie Fulbright Writer-in-Residence. Będzie to pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uczelni. 10 czerwca 2024 r. w Collegium Minus podpisano umowę między Uniwersytetem a Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta.

Fulbright Writer-in-Residence at AMU to pierwsza taka inicjatywa w historii polskiego szkolnictwa wyższego, afiliowana bezpośrednio przy uniwersytecie. Adresowana jest do pisarzy ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od stopnia kariery. Pierwszy(a) stypendyst(k)a przyjedzie na 4,5 miesiąca na UAM w semestrze wiosennym 2025/26. Będzie prowadzić zajęcia ze studentami specjalności artystycznoliterackiej na kierunku filologia polska oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej; weźmie także udział w wykładach otwartych i dyskusjach panelowych oraz w Festiwalu Fabuły 2026. Inicjatywa jest współfinansowana przez UAM i Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Proces wyłonienia stypendysty(tki) leży po stronie Komisji. 

10 czerwca umowę w sprawie rezydencji podpisały Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska i Dyrektorka Wykonawcza Komisji, Justyna Janiszewska na spotkaniu w gabinecie Rektora. 

-  Zaczynamy od jednego semestru co roku, ale nasze apetyty rosną, ponieważ i sama literatura nie tyleż badana, co czytana, jest przewodnikiem w tym, jak dobrze wzrastać – już od pierwszych książek czytanych nam przez rodziców, po dzieła przeznaczone dla starszych czytelników i czytelniczek. Powołane przeze mnie niedawno Centrum Afirmacji Literatury, które będzie operatorem rezydencji, jest wyrazem tego przekonania - powiedziała Pani Rektor.

Justyna Janiszewska podkreśliła, że ta inicjatywa łączy wszystko na czym Komisji Fulbrighta zależy: - Chcemy być obecni w tych inicjatywach, które przyczyniają się do transferu najlepszych praktyk ze Stanów Zjednoczonych do Polski i z Polski do Stanów Zjednoczonych. Chciałabym, żeby wybrzmiało to, że Krzysztof Hoffmann, spiritus movens tego programu, jest absolwentem Programu Fulbrighta. Był jednym z pierwszych stypendystów programu Slavic Award na University of Michigan. Mam nadzieję, że nasza współpraca nigdy się nie skończy.

Operatorem Fulbright Writer-in-Residence at Adam Mickiewicz University będzie Centrum Afirmacji Literatury, które funkcjonuje na uczelni od 1 grudnia 2023 roku. Do zadań nowopowstałego Centrum należy prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie: sztuki pisania, kształcenia w zakresie sztuki pisania, literatury jako jednej z kluczowych instytucji dyplomacji kulturalnej, reguł i warunków twórczości literackiej. W składzie Rady Programowej CAL znaleźli się: Dyrektor CAL dr Krzysztof Hoffmann (WFPiK UAM), Dyrektorka Wykonawcza Komisji Fulbrighta Justyna Janiszewska, a także współtwórcy Centrum: prof. Piotr Śliwiński i prof. Marcin Jaworski z WFPiK. 

W spotkaniu w Collegium Minus uczestniczyli również: Monica Damberg-Ott, zastępca Attaché Kulturalnego Ambasady USA w Polsce, Beata Milewska z Sekcji Dyplomacji w Ambasady USA w Polsce, dr Krzysztof Hoffmann i prof. Marcin Jaworski z UAM.

Zobacz też: Marcin Świetlicki z Poznańską Nagrodą Literacką

Wydarzenia Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.