Wersja kontrastowa

Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Lednickim Orłem

Prof. Hanna Kóčka-Krenz Fot. Adrian Wykrota
Prof. Hanna Kóčka-Krenz Fot. Adrian Wykrota
Obraz

Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Wydziału Archeologii UAM została laureatką Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 16 września 2020 r

To już kolejne ważne odznaczenie dla chluby naszego Uniwersytetu. Dzięki odkryciu rezydencji pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim miała ona realny wpływ na wizerunek Poznania. I to jej właśnie niedawno wręczono statuetkę z symbolicznymi  kluczami do miasta.  Osiągnięcia naukowe pani profesor są imponujące – mówił wówczas Grzegorz Ganowicz -  jednak dla poznaniaków najważniejsze są badania na Ostrowie Tumskim. One budują naszą dumę stołecznego miasta Poznania; pozwalają nam mówić, że to właśnie tutaj zaczęła się Polska.

Spędziliśmy na Ostrowie Tumskim 15 sezonów badawczych,  po 6 miesięcy w roku, to daje 8 lat naszego życia – uważa prof. Hanna Kóčka-Krenz. - Dzień w dzień,  na tym pięknym i znaczącym dla Poznania miejscu. Tak sobie myślę, że najwięcej zawdzięczamy jednak naszym pierwszym władcom piastowskim. Bo nie byłoby odkryć, gdyby nie oni. Już sama budowa pałacu i tej wspaniałej kaplicy stawia wczesnośredniowieczny Poznań w randze czołowych ośrodków ich państwa. I mimo, że wiemy, że w czasach, o których mówię, nie było stolicy, to wydaje się, że Mieszko to miasto właśnie sobie upodobał. Dyskusja naukowa na ten temat będzie jeszcze długa i szeroka, ale aby zmienić ten pogląd potrzeba nowych odkryć, a nie przypuszczam, żeby to mogły być odkrycia na miarę tego, z którym mieliśmy do czynienia w Poznaniu.

Zainteresowania naukowe prof. zw. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej.

Obecnie pani profesor kieruje grantem Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki „Wielkopolska średniowieczna: społeczeństwo i dynastia w kontekście genezy i składu etnicznego”. Ostatnio pisaliśmy także o jej udziale w realizacji grantu Narodowego Centrum Nauki „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”.

 

Czytaj też: Kolegiata ma pierwszeństwo

Wydarzenia Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.