Wersja kontrastowa

Prof. Kostrzewski. Sympozjum w stulecie publikacji doktoratu

Prof. Kostrzewski - ławeczka przed Collegium Historicum, fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Prof. Kostrzewski - ławeczka przed Collegium Historicum, fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Prof. Kostrzewski jest współtwórcą zarówno Uniwersytetu Poznańskiego, jak i poznańskiej archeologii. Wydział Archeologii UAM zorganizował sympozjum, na które przyjechali naukowcy z Europy, poświęcone wybitnemu uczonemu w stulecie publikacji jego dysertacji doktorskiej. Konferencję poprzedziło odsłonięcie ławeczki prof. Kostrzewskiego przed głównym wejściem do Collegium Historicum.  

Prof. Kostrzewski - ławeczkę mu poświęconą w tym roku przeniesiono spod wejścia od strony parkingu na miejsce obok głównego wejścia do budynku. 

- Ławeczka była trochę ukryta. W tym roku, kiedy rozpoczął się cykl obchodów jubileuszowych naszej Alma Mater Instytut Archeologii poprosił pana rektora o zgodę na przeniesienia pomnika w miejsce godniejsze. Dotychczas prof. Kostrzewski był z nami, ale na uboczu naszego życia codziennego. W tej chwili jest w miejscu tętniącym życiem, gdzie dosiada się młódź akademicka (niektóre panie siadają nawet na kolanach profesorowi). Teraz profesor jest w centrum naszej wspólnoty akademickiej - wyjaśnił dziekan Wydziału Archeologii, prof. Michałowski.

Wstęgę wspólnie przecięli rektor, prof. Andrzej Lesicki, prorektorka, prof. Beata Mikołajczyk, pełnomocnik ds. rozwoju i zarządzania strategicznego, prof. Zbyszko Melosik, oraz prof. Andrzej Michałowski.

Prof. Kostrzewski - odsłonięcie ławeczki

Po uroczystości rozpoczęło się Sympozjum "Typologia dziejów - dzieje w typologii. Postrzeganie świata młodszego okresu przedrzymskiego w 100 lat po Die ostgermanische Kultur der Spätlatenezeit Józefa Kostrzewskiego" będące swego rodzaju dopełnieniem roku jubileuszowego. Instytut Prehistoryczny był jednym z pierwszych instytutów powołanych we Wszechnicy Piastowskiej. Sto lat temu swoją dysertację doktorską opublikował również prof. Kostrzewski poświęconą wschodniogermańskim kulturom późnego okresu lateńskiego.

Prof. Kostrzewski - odsłonięcie ławeczki

- Postanowiliśmy zaprosić specjalistów, zarówno z Polski, jak i z Europy, którzy zajmują się tą tematyką i do tej pory używają pracy prof. Kostrzewskiego. Doktorat ten jest żywym świadectwem geniuszu naszego mistrza, dzięki któremu archeolodzy nadal budują swego rodzaju typologię i tworzą obraz epoki. 

Na sympozjum przyjechali naukowcy z Niemiec, Mołdawii, Danii, Norwegii, wszyscy, którzy korzystają z typologii poznańskiego uczonego.

 

 

 

 

Wydarzenia Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.