Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie - grudzień 2022

okładka ŻU
okładka ŻU

Ostatni poniedziałek miesiąca to tradycyjnie czas, kiedy na stronie uniwersyteckie.pl pojawia się kolejny numer „Życia Uniwersyteckiego”. W duecie z gorącą herbatą, do lektury, poleca się najnowsze - grudniowe wydanie.  

  • Zaczynamy od rozmowy z prof. Bronisławem Marciniakiem. Dyrektor Centrum Zaawansowanych Technologii UAM  otrzymał we wrześniu Medal im. Marii Skłodowskiej-Curie, w dowód uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii radiacyjnej i fotochemii. W rozmowie „Chciałbym wrócić do laboratorium” Profesor opowiada o sobie, swojej pracy i marzeniach.  
  • Sto lat, sto lat Wydawnictwo Naukowe UAM świętuje urodziny. Jak mówi w rozmowie z Majką Rybicką dyrektorka Wydawnictwa Marzenna Ledzion-Markowska wprawdzie szacowny jubilat świętuje sześćdziesiąte urodziny ale tak naprawdę jego historia jest znaczenie dłuższa. Zapraszamy do rozmowy o „Wydawnictwie książek mądrych i pięknych”.
  • Po kilku latach od reformy Jarosława Gowina etnologia i antropologia ponownie uznane zostały przez MEiN za osobną dyscyplinę. O tym jak do tego doszło opowiada prof. Michał Buchowski dyrektor Instytutu Antropologii i Etnologii w artykule pod znamiennym tytułem. „Cztery lata walki”.
  • Brzuchorzęski są drobnymi bezkręgowcami mierzącymi od pięćdziesięciu do trzech tysięcy pięciuset mikrometrów i występującymi w niemal każdym siedlisku wodnym czy wilgotnym, włączając w to mokrą glebę czy liście. „Pod urokiem brzuchorzęsków” od lat pozostaje dr Małgorzata Kolicka z Wydziału Biologii.

A ponad to:

„Warto było!”  prof. Janusz Czebreszuk (Wydział Archeologii) podsumowuje pierwszy rok działalności Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. „Serce mówi tak, ale...” o swoich pasjach opowiada germanista prof. UAM Janusz Taborek. O działalności Centrum Neuronauki mówi prof. UAM Michał Klichowski (Wydział Studiów Edukacyjnych). A na koniec psycholog dr Mirosław Radoła wyjaśnia jaką wiedzę o nas samych, i o naszej komunikacji z innymi, daje metoda FRIS. To wszystko w materiale „Jestem wizjonerem”.

Zapraszamy! 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.