Wersja kontrastowa

Nie żyje Peter Brook, doktor honoris causa UAM

Peter Brook doktorem honoris causa UAM
Peter Brook doktorem honoris causa UAM
Nie żyje gigant światowego teatru. Peter Brook zmarł w wieku 97 lat. Brytyjski reżyser teatralny, filmowy oraz operowy, twórca Międzynarodowego Ośrodka Poszukiwań Teatralnych i jeden z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku w 2005 roku odebrał doktorat honoris causa UAM.
 
Przypomnijmy tę uroczystość...
 
- Brook jest człowiekiem niezwykle spontanicznym, w teatrze ludzi mówiących o teatrze to najlepszy aktor - przekonywał wówczas ówczesny dr Grzegorz Ziółkowski, autor polskiej monografii twórczości reżysera i  laureat Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Tadeusza Kotarbińskiego za najwybitniejszą polską monografię w dziedzinie humanistyki .
 
W trakcie uroczystości profesor Dobrochna Ratajczakowa położyła w swojej laudacji nacisk na obecność Petera Brooka pomiędzy kulturami, ludźmi, epokami, stylami... .
 
Encyklopedia Teatru Polskiego odnotowała: - Jego dokonania są niepoliczalne i nieprzeliczalne (...), co w naszej kulturze, przede wszystkim nastawionej na cyfrę i miarę, posiada swoje znaczenie - mówiła prof. Ratajczakowa.
Rektor UAM prof. Stanisław Lorenc i Peter Brook
 
Recenzje wygłosili: prof. Georges Banu, prof. dr hab. Zbigniew Osiński oraz prof. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak.
 
- Pytamy, czym jest teatr, jaka jest jego funkcja, czy jest potrzebny (...) Zastąpmy słowo teatr słowem pokarm i zadajmy te same pytania. (...) - mówił laureat doktoratu, Peter Brook.
Peter Brook doktorem honoris causa UAM
 
Peter Brook doktorem honoris causa UAM
Kultura Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.