Wersja kontrastowa

Dr Szymon Konwerski. Kapustnika coraz mniej

Motyl kapustnik, fot. Wikipedia
Motyl kapustnik, fot. Wikipedia

Motyl kapustnik zwany też bielinkiem obchodzi swoje święto w eko kalendarzu na przełomie czerwca i lipca. Sympatyczny zwiastun wiosny, który jeszcze przed kilkudziesięciu laty często pojawiał się wśród pól i ogrodów jest coraz rzadszy. Jak wspierać bielinka mówi entomolog dr Szymon Konwerski z Wydziału Biologii.

Wpisując w wyszukiwarkę hasło “motyl kapustnik” dostajemy takie oto wyniki: “ szkodnik żerujący na roślinach”, “groźny motyl - co robić?”. Od razu można się domyślić, co sprawia, że bielinka jest coraz mniej. Lata stosowania chemicznych środków ochrony roślin sprawiły, że spotkać go można  zazwyczaj z dala od ludzkich siedzib, wśród łąk, ugorów, na skraju lasów.  

- Gdy uprawia się monokultury trudno się dziwić, że owady z tego korzystają - mówi dr Szymon Konwerski. - Pole kapusty - cóż lepszego motyl kapustnik może sobie wyobrazić? Jeśli mamy piękny, duży ogród i chcemy, żeby był on przyjazny bielinkowi możemy sadzić rośliny służące mu za pożywienie. Podziwiamy motyle, ale gąsienice już nie. Trzeba rozumieć, że jest to jedno i to samo zwierzę. Potrzebuje ono zarówno roślin, które będzie zgryzać, jak i te, które będzie zapylać.

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) ma białe skrzydła z ciemnymi plamami na skraju skrzydeł i kropkami u samicy. Gąsienica kapustnika żeruje na dzikich roślinach kapustowatych, ale również na kalafiorze, kapuście, rzodkwi i rzeżusze. Występuje w Europie, Afryce Północnej i Azji. Samica składa około 300 jaj na spodach liści, z które wykluwają się gąsienice. Po kilku tygodniach gąsienice zamieniają się w poczwarki, a one w motyle. W ciągu roku mogą pojawiać się 2-3 pokolenia kapustnika. Co ciekawe bielinek w trakcie swojego życia linieje nawet 5 razy. 

Dr Szymon Konwerski udzielił nam wywiadu, w którym mówi więcej o owadach, dlaczego masowo giną i jakie to może mieć konsekwencje dla świata. Materiał już w następnym numerze Życia Uniwersyteckiego. Zapraszamy! 

Czytaj też: Taksonomia to najlepszy sport na świecie

 

Nauka Wydział Biologii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.