Wersja kontrastowa

Nowa prezydent Viadriny

Prof dr Julia von Blumenthal
Prof dr Julia von Blumenthal
Obraz

W środę, 9 maja br., senat Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wybrał profesor politologii prof. dr Julię von Blumenthal na stanowisko prezydenta uczelni. Oficjalna nominacja oraz przekazanie urzędu odbędą się prawdopodobnie na początku października 2018 r.

„Bardzo cieszy mnie wynik głosowania członków senatu Viadriny, w wyniku którego zostałam wybrana na stanowisko prezydenta Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Możliwość kształtowania przyszłości Viadriny jako jej prezydent wspólnie ze wszystkimi osobami, które angażują się na rzecz uniwersytetu i współpracy z miastem, jest dla mnie jednocześnie ważnym celem i wielkim zaszczytem. Pierwsze spotkania ze studentami, pracownikami, wykładowcami i naukowcami Viadriny utwierdziły mnie w pragnieniu, by ten wyjątkowy Europejski Uniwersytet wzmacniać – zwłaszcza w czasach stanowiących wyzwanie dla Europy i stosunków polsko-niemieckich – jako centralne miejsce wspólnego uczenia się i wspólnych rozważań nad Europą. Gdzie, jeśli nie tutaj, mogłaby się urzeczywistnić idea uniwersytetów europejskich, sformułowana niedawno przez francuskiego prezydenta Macrona, w taki sposób, że mogłaby zapoczątkować odnowę myśli europejskiej i jej ucieleśnienia w instytucjach europejskich?“, powiedziała prof. dr Julia von Blumenthal.

Czytaj też: Słubice: Wyzwania dla Europy i Unii Europejskiej

„Członkowie senatu jednogłośnie wybrali prof. dr Julię Blumenthal na stanowisko prezydenta. Fakt, iż wszystkie grupy poparły tę kandydaturę jest dowodem na to, że mieliśmy bardzo przekonywującą kandydatkę.“, przyznał przewodniczący senatu prof. dr Ulrich Häde.

Prof. dr Julia von Blumenthal od października 2009 r. jest profesorem na Uniwersytecie im. Humboldta w Berlinie. W pracy naukowej zajmuje się polityką wewnętrzną Republiki Federalnej Niemiec. Od 2014 jest dziekanem Wydziału Kulturoznawstwa, Socjologii i Pedagogiki. Ukończyła studia magisterskie na kierunku politologii z przedmiotami uzupełniającymi prawo i slawistyka w Heidelbergu i Hamburgu. Stopień doktorski uzyskała w 2001 r. pisząc rozprawę na temat „Amtsträger in der Parteiendemokratie“. W 2007 habilitowała się na Uniwersytecie im. Helmuta Schmidta w Hamburgu rozprawą na temat ustawodawstwa landów niemieckich dotyczącego noszenia chusty w szkole. Po pobytach naukowych w Canberze (Australia), Lüneburgu i Gießen została powołana na stanowisko profesora Uniwersytetu im. Humboldta. Jako politolog zajmuje się kwestiami federalizmu, parlamentami oraz instytucjonalną integracją muzułmańskich wspólnot religijnych w Niemczech. Niedawno opublikowała wyniki badań empirycznych na temat zaangażowania szkół wyższych w Niemczech na rzecz uchodźców. 

 

Od roku 2010 prof. dr Julia von Blumenthal piastuje stanowiska kierownicze w administracji akademickiej, początkowo jako dziekan ds. studenckich, a od 2012 r. jako dziekan.

 

 

Nauka Collegium Polonicum w Słubicach

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.