Wersja kontrastowa

Pierwsze polskie forum „The Future of Morality”

Forum "The Future of Morality"
Forum "The Future of Morality"
Obraz

Już w 27 i 28 października, w Poznaniu odbędzie się forum „The Future of Morality”. Organizatorzy wydarzenia zgromadzili czołowych przedstawicieli transhumanizmu oraz ekspertów od wyzwań moralnych i technologicznych związanych z postępem naukowym. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w Polsce, które podejmuje tematykę wyzwań moralnych, przed którymi ludzkość stanie w niedalekiej już przyszłości.

 

Forum "The Future of Morality" organizowane jest przez Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych UAM w Poznaniu. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli czołowi uczeni zajmujący się interakcjami pomiędzy światem nauki i technologii. Wśród potwierdzonych gości pojawią się m.in.: prof. Steve Fuller – amerykański socjolog i futurysta związany obecnie z University of Warwick, twórca dokumentu “The Future of Work and Death”; David Pearce – filozof i współzałożyciel wraz z prof. Nickiem Bostromem – World Transhumanist Association (dziś Humanity+); prof. Maurizio Balistreri – filozof z Uniwersytetu w Turynie, autor między innymi włoskiego bestselleru pod tytułem “Sex Robot”; dr Francesca Ferrando – filozofka z Uniwersytetu w Nowym Jorku, która należy do grona najbardziej rozpoznawanych badaczy zajmujących się charakterystyką posthumanizmu, jak również jest założycielką the Global Posthuman Network.

– Zgromadziliśmy interesujące grono naukowców z całego świata. W czasie dwudniowej debaty porozmawiamy o wyzwaniach moralnych przed jakimi stawia człowieka dynamiczny rozwój technologii. Jedne z nich są oczywistymi szansami, inne natomiast - zagrożeniami. Chcemy rozpocząć dyskusję o kształtującej się właśnie przyszłości, w której ludzie będą konfrontowani z nowymi bytami, ale też sami będą mogli ingerować w swoją cielesność bardziej niż dotychczas. Jesteśmy przekonani, że to potrzebna inicjatywa, podczas której będziemy mierzyć się z technologią diametralnie przeobrażająca nasze życie, co powinno zainteresować każdego z nas – mówi dr Alina Landowska, dyrektorka programowa debaty. – Już dzisiaj wiele z technologii pierwotnie opisywanych przez transhumanistów staje się częścią naszej codzienności. Zestawy do samodzielnego wszczepiania chipów RFID lub NFC, drukowanie 3D ludzkich organów do przeszczepów, protezy połączone bezpośrednio z systemem neurologicznym i sterowane umysłem. To tylko niektóre z przykładów o których będziemy rozmawiać, jak również o tym, gdzie kończy się człowiek a zaczyna postczłowiek i co z tego wynika – dodaje dr Alina Landowska.

Forum "The Future of Morality" podzielone jest na dwa dni tematyczne, pierwszy dotyczący moralnych wyzwań związanych z transhumanizmem i drugi o różnicach między transhumanizmem do posthumanizmem i skutkach tych przemian. W pierwszym dniu naszej debaty, wśród wielu innych pytań, zajmiemy się następującymi kwestiami: jak mogłaby się zmienić ludzkość, gdyby niektóre z aspiracji transhumanistów stały się dostępne dla ludzi w skali globalnej? W drugim dniu, oprócz wielu innych pytań, zajmiemy się następującymi kwestiami: kim (lub czym) jest postczłowiek, metahuman lub transczłowiek? Co stanie się z cywilizacją techno-ludzką? Jakie zmiany moralne może wymusić "zwrot metaformatywny" w kierunku ontohackingu (biologia "DIY")? Czy w kulminacji algoricenu realne jest wyginięcie ludzkości? Czy posthumanizm ma wymiar duchowy?

 

– Jest to pierwsze forum, które próbuje zmierzyć się z tymi trudnymi pytaniami. Celowo przyznaję, że próbuje, bo dzisiaj możemy jedynie antycypować przyszłość. Nie jest sekretem, że te zagadnienia budzą ogromne emocje. Liczymy, że zgromadzeni goście, którzy reprezentują tak różne poglądy i perspektywy pokażą, jak fascynujące są zagadnienia moralności człowieka przyszłości, która na nas czeka tuż za rogiem – dodaje dr Alina Landowska.

Forum "The Future of Morality" odbędzie się 27 i 28 października 2022 roku w Poznaniu. Video materiał z dwudniowej debaty będzie dostępny na stronie wydarzenia: https://thefutureofmorality.org/.

 

 

Nauka Wydział Teologiczny

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.