Wersja kontrastowa

Piknik z Wyobraźnią w PPNT już sobotę!

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Jaki efekt wywoła połączenie niewielkiej ilości stężonego kwasu siarkowego(VI) z alkoholem metylowym i manganianem(VII) potasu? Albo w jaki sposób ciekły azot reaguje z wrzątkiem? Pierwsze doświadczenie wywoła prawdziwa burzę z piorunami w probówce, a drugie… sprawdźcie osobiście na Pikniku z Wyobraźnią PPNT! Zapraszamy 7 września br. od godz. 10:00 na ul. Rubież 46. Impreza jest bezpłatna, otwarta i arcyciekawa!

To już VI edycja Pikniku z Wyobraźnią organizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Na co dzień PPNT zajmuje się innowacjami i tworzeniem technologii. Poprzez Piknik z Wyobraźnią chce przybliżyć swoim gościom nauki ścisłe i zarazić pasją do nich.

W PPNT eksperymentujemy zawodowo i zachęcamy do tego naszych gości! Nie zabraknie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych, miłośników sportu i zdrowego stylu życia.

Na VI Piknik z Wyobraźnią zaplanowano specjalne pokazy chemiczne i fizyczne, bo te dwie nauki leżą u podstaw działalności PPNT. Spodziewajcie się wielkiego wybuchu i ciekawostek naukowych. W specjalnych strefach goście Pikniku będą mogli samodzielnie i bezpiecznie, pod okiem naukowców, przeprowadzić eksperymenty. Strefa Laboratorium Wyobraźni zelektryzuje uczestników Pikniku  ciekawostkami naukowymi, zaplącze umysły, pokaże między innymi drapieżne roboty i udowodni, że wodę da się poskromić.

Centrum Archeologiczne PPNT przygotowało specjalną strefę wykopalisk, na której będzie można zabawić się w poszukiwaczy skarbów, poznać podstawy pracy archeologów i poczuć się jak prawdziwy Indiana Jones.

Na miłośników sportu i gier (nie tylko komputerowych) czekają dodatkowe atrakcje a dla najmłodszych zabawy plastyczno-sensoryczne. Co roku jeden z pracowników Data Center PPNT przygotowuje dodatkową atrakcję. Pierwsza była gra komputerowa, udoskonalana z każdą edycją Pikniku, drugi - dźwig rozwijający umiejętności zręcznościowe. W tym roku Tomek szykuje kolejną niespodziankę!

Nie zabraknie okularów wirtualnej rzeczywistości, dronów, elektrycznych pojazdów i wielu innych atrakcji! Piknik z Wyobraźnią to prawdziwe święto nauki dla całych rodzin. 7 września w PPNT będzie się działo. Zapraszamy na ulicę Rubież 46 od godz. 10:00 do 16:00.

Czytaj także: PPNT. 100 tysięcy na Fund_Akcję rozdane

Jak dojechać?

W dniu Pikniku ZTM uruchomi dodatkową linię 144, która będzie kursowała w godzinach Pikniku (10:00-16:00) co 30 minut na Trasie „Kurpińskiego” (PST)- „Boranta”

Z kolei z okolic centrum polecamy dojazd autobusami 167 i 911 z „Małych Garbar” do przystanku „Bronisza” (500 m od siedziby PPNT) oraz 151 – do przystanku „Naramowice” skąd można dojść do PPNT spacerem przez ul. Rubież.

Szczególnie zachęcamy do przyjazdu rowerem, gdyż w tym dniu przygotujemy dla Was odpowiednie parkingi. Mamy również specjalną  stację naprawczą dla jednośladów!

Zachęcamy Ze względów bezpieczeństwa teren PPNT zostanie wyłączony z ruchu samochodowego a liczba miejsc parkingowych bardzo ograniczona.

Wybrane atrakcje VI Pikniku z Wyobraźnią:

 1. Laboratorium Wyobraźni PPNT (https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/ ) przygotowało wiele atrakcji, a wśród nich:
  • będziemy poznawać prąd od podszewki
  • dowiemy się jaki jest sekret udanych baniek mydlanych
  • sprawdzimy jak wyglądałby świat przyrody opanowany przez roboty
  • znajdziemy odpowiedź na pytania: dlaczego woda przyjaźni się z elektrycznością, a nie lubi oleju roślinnego? Dlaczego lód nie chce tonąć, a woda nie zawsze chce się wylać ze szklanki?
 2. Game Zone, a w niej gry komputerowe w jakie nie pogracie nigdzie indziej (DataCenter PPNT https://datacenterppnt.pl/pl ).
 3. Zostań archeologiem i znajdź prawdziwy skarb z w strefie wykopalisk Centrum Archeologicznego PPNT
 4. Animacje i warsztaty manualno-sensoryczne dla najmłodszych (Przedszkole Parkowe Skrzaty PPNT https://przedszkole.ppnt.poznan.pl/ )
 5. Gra terenowa „Kosmiczna Przygoda” (ZHP https://www.facebook.com/hufiecpiast)
 6. Turniej Quidditcha i magiczny świat Harrego Pottera (Poznań Capricorns - Quidditch Team https://www.facebook.com/PoznanCapricorns/ ).
 7. Tory sprawnościowe Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM (http://swfis.amu.edu.pl )
 8. Miasteczko Mendelejewa (Naukowe Koło Chemików http://nkch.amu.edu.pl )
 9. Drukowanie samodzielnie zaprojektowanych przedmiotów w 3D razem z Xerti
 10. Warsztaty florystyczne oraz zajęcia dotyczące nadruków reklamowych (Technikum Rubież http://www.rokietnica.nazwa.pl/poznan/ )
 11. Fizyczne eksperymenty, między innymi pokazy z ciekłym azotem (Studenckie Koło Naukowe Fizyków Fusion http://sknf.amu.edu.pl )
 12. Maraton skoków na stoisku Jump Arena (http://jumparena.pl /)
 13. Domowe eksperymenty chemiczne (Marfigs http://www.marfigs.pl/ )
 14. Pokazy dronów ( https://dron.edu.pl/ )
 15. Słodki Wawel Truck (https://waweltruck.wawel.com.pl/ ) pełen interaktywnych gier.
 16. Europejskie koło fortuny Europ-Direct (http://www.europe-direct.poznan.pl/ ) będzie czekało z nagrodami.
 17. Artystycznie i kreatywnie dla najmłodszych (Edu-Arto - CENTRUM EDUKACJI dla małych i dużych, CMOK, Akademia Rysunku i Dzieciaki Warsztaciaki )
 18. Komputery i technologia u ITTI (https://www.itti.com.pl/ )
 19. Tesla. Texcite pozwoli nam usiąść za kierownicą tego pojazdu.
 20. Dzięki Cosmetomat (https://www.facebook.com/cosmetomat.Polska/ ) staniemy się bardziej eco i zrezygnujemy ze zbędnego plastiku.
Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.