Wersja kontrastowa

Poznań centrum wymiany myśli pedagogicznej.

Fot. A. Wykrota
Fot. A. Wykrota
Obraz

Na UAM trwa XI Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny „Przesilenie. Budujmy lepszy świat w sobie i pomiędzy nami“. Pedagodzy obradować będą jeszcze dwa dni.

 

Zaszczytu zorganizowania Zjazdu poznański ośrodek naukowy dostąpił po raz drugi. Pierwszy taki zjazd odbył się na UAM 23 lata temu. W tym czasie wokół nas zaszło wiele zmian:

Tak tuż przed rozpoczęciem zjazdu mówiła  prof. Agnieszka Cybal-Michalska, przewodnicząca XI Ogólnopolskiego Zjazdu Pedagogicznego

- Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka ciąży na naszym środowisku w tych jakże burzliwych, trudnych czasach. Chcemy dać temu wyraz. Pojęcie „przesilenia” kieruje naszą uwagę na aktualny stan kultury, we wszystkich jej wymiarach: politycznym, gospodarczym, religijnym, relacji międzyludzkich, sztuki, a przede wszystkim naukowym i edukacyjnym. Kategoria przesilenia przywołuje na myśl pojęcie momentu przełomowego, zwrotu, przewartościowania, punktu krytycznego lub życiowej zmiany. Przesilenie ujawnia się współcześnie na wszystkich poziomach życia.  Napięcia i niepokoje zostały pod koniec 2019 r. jeszcze bardziej wzmocnione wybuchem pandemii COVID-19, a w 2022 roku napaścią Rosji na Ukrainę. To, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, stało się dramatycznym (a niekiedy wprost tragicznym) potwierdzeniem stanów niepewności, bezsilności i cierpienia charakterystycznych dla przesilenia. Doświadczany zwrot dotyka głębi naszej egzystencji.  Ukazuje bezsilność w obliczu globalnych zagrożeń, ale także potrzebę budowania lepszego świata w sobie i pomiędzy nami.

Na inauguracji Zjazdu w Auli UAM spotkało się szerokie grono pedagogów z całej Polski. Uroczystym powitaniom towarzyszyły występy saksofonisty Jana Adamczewskiego.

Uroczystość poprowadzili Prof. Agnieszka Cybal-Michalska dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych , oraz prof. Piotr Kostyło, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Prof. Cybal-Michalska otwierając konferencję podkreślała jakim wyróżnieniem dla poznańskich ośrodka naukowego jest możliwość organizacji tak ważnego wydarzania, jakim jest odbywający się co trzy lata, Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny. Wyróżnieniem ale również potwierdzeniem wysokiej pozycji jaką WSE UAM zajmuje na naukowej mapie Polski.  

- Zjazdy trwają od 30 lat i  stanowią punkty orientacyjne we współczesnej pedagogice – mówił prof. Kostyło. Od lat stwarzają szanse na wymianę myśli, dyskusję w gronie młodych i doświadczonych pedagogów, naukowców i praktyków. Integrują środowisko i wzmacniają poznawczo. Dają silne impulsy do dalszego rozwoju jednostek naukowych.

Ważnym akcentem spotkania była obecność w Auli UAM ukraińskich pedagogów, przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych. To do nich ciepłe słowa kierowała prof. Cybal-Michalska zapewniając o solidarności z Narodem Ukraińskim i chęci zacieśniania współpracy naukowej.

Na dzisiaj (21.09) zaplanowany został specjalny panel dyskusyjny poświęcony „Edukacji w czasie wojny”. Początek o godz. 12.00.

W kolejnych wystąpieniach głos zabrali JMR prof. Bogumiła Kaniewska i prorektor prof. Zbyszko Melosik.  

 

XI Ogólnopolski Zjazd Pedagogiczny „Przesilenie. Budujmy lepszy świat w sobie i pomiędzy nami“ potrwa do 22 września 2022.

Organizatorem jest Wydział Studiów Edukacyjnych UAM.

Więcej informacji na stronie: XI Ogólnopolskiego Zjazdu Pedagogicznego

Nauka Wydział Studiów Edukacyjnych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.