Wersja kontrastowa

Życie Uniwersyteckie. Maj

Życie Uniwersyteckie. Maj, fot. Adrian Wykrota
Życie Uniwersyteckie. Maj, fot. Adrian Wykrota

Życie Uniwersyteckie - majowy numer to kolejny, jaki wydajemy w czasie kwarantanny. Na wstępie rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki pisze, w jaki sposób zmieniło się funkcjonowanie Uniwersytetu w ostatnich dwóch miesiącach i co dalej m.in. z wyborami nowego rektora. 

Prof. Andrzej Rybka opowiada o pracach Centrum Zaawansowanych Technologii  i Wydziału Biologii UAM nad bardzo potrzebnym, niekomercyjnym testem immunologicznym wykrywającym COVID 19. Natomiast socjolodzy z Zakładu Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii UAM przedstawili wyniki badań życia codziennego Polaków podczas pandemii. 

Trudno w tym momencie ocenić, jakie skutki przyniesie pandemia dla świata. Sięgając do przeszłości możemy za to już dziś dostrzec podobieństwa w sposobie, w jakim ludzie radzili sobie i radzą z chorobami zakaźnymi. W podróży po dziejach towarzyszyła nam prof. Danuta Penkala-Gawęcka, kierowniczka grupy badawczej Antropologia Medyczna, działającej od 3 lat w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM. W czasie zarazy kompulsywnie kupujemy rzeczy, które nie są nam bezwzględnie potrzebne. Co się z nami dzieje? – niecodzienne zachowania ludzi, które wywołała epidemia komentuje dr Andrzej Marzec z Wydziału Filozoficznego UAM. Korzystanie z możliwości ogłaszania stanu nadzwyczajnego jest kwestią interesującą i dość złożoną i warto na nią spojrzeć z perspektywy istniejących regulacji i doświadczeń – przekonuje prof. Piotr Matczak z Wydziału Socjologii UAM.

Dlaczego warto praktykować kształcenie w formie zdalnej? O tym przekonuje prorektorka UAM, prof. Beata Mikołajczyk. Taki tryb pracy może być dla niektórych osób wyzwaniem - dr Karolina Appelt z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki doradza, jak radzić sobie z trudnościami. 

O wyzwaniach stojących przed Szkołą Nauk Przyrodniczych mówi prorektor, prof. Zofia Szweykowska-Kulińska. Prof. Marcin Ziółek prezentuje natomiast badania nad fotoogniwami barwnikowymi i perowskitowymi, które prowadzi z  kilkoma innymi badaczami z Wydziału Fizyki, Chemii oraz z Centrum NanoBioMedycznego.

To, że w tym roku dotknie nas kolejna susza nie ma wątpliwości. Jak chronić szybko wyczerpujące się zasoby wody? Odpowiedzią jest m.in. mała retencja, o której mówi hydrogeolog, prof. Józef Górski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Warto obejrzeć wyjątkowe zdjęcia dokumentujące życie Uniwersytetu, które wybrał z przepastnego archiwum naszego pisma Adrian Wykrota

Oczywiście to nie wszystko, o czym piszemy w majowym numerze Życia Uniwersyteckiego. Zapraszamy do czytania nowego numeru naszego miesięcznika - Życie Uniwersyteckie.

 

 

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.