Wersja kontrastowa

WSE: Prof. Wulf o wyzwaniach dla edukacji

W jaki sposób edukacja może pomóc w ratowaniu planety i cywilizacji przed zagładą? Na to min. pytanie  odpowiadał prof.Christoph Wulf, wybitny prof. antropologii i nauk o edukacji na seminarium zorganizowanym na WSE. Profesor  otworzył również wystawę doktorantów "Podróże edukacyjne".

Niemiecki uczony dał na WSE wykład "Ryzyko i wyzwania przyszłości. Edukacja na rzecz pokoju, różnorodności kulturowej i zrównoważonego rozwoju." Antropolog mówił m.in., że żyjemy w czasach wyjątkowych, w których od człowieka zależy przetrwanie planety. Zwiększenie populacji ludzkiej, fakt, że państwa mają dostęp do broni jądrowej, nadmierna eksploatacja natury,co skutkuje jest obumieraniem powoduje lęk przed zbliżającą się katastrofą.

- Jak zmienić tę sytuację? To główne pytanie dla edukacji - przekonywał prof. Wulf.

Profesor uważa, że dobra edukacja powinna być dostępna dla wszystkich, nie tylko dla wybranych grup, powinna też skłaniać do poszukiwania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kim jestem? I trwać całe życie. Taka edukacja będzie sprzyjać skuteczniejszemu rozwiązywaniu globalnych problemów. 

Przeciwdziałanie przemocy, również instytucjonalnej i językowej, dążenie do wzajemnego zrozumienia ludzi pochodzących z różnych kultur i narodowości to kolejne zadania do wykonania.

 

Czytaj też: WSE: Konferencja doktorantów z pułkownikiem

 

Prof. Christoph Wulf pracuje na Freie Universitat Berlin, jest wiceprzewodniczącym Niemieckiej Komisji UNESCO, doctorem honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie. Jest autorem, współautorem i redaktorem ponad 100 książek przetłumaczonych na ponad 15 języków. Spotkanie zorganizował Zakład Edukacji Wielokulturowej i Badań nad Nierównościami Społecznymi WSE UAM oraz Sekcja Wspierania Doktorantów i Habilitantów Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Po seminarium prof. Wulf, Dziekan WSE prof. Agnieszka Cybal-Michalska oraz Prodziekan ds. studiów doktoranckich i współpracy międzynarodowej prof. Agnieszka Gromkowska-Melosik otworzyli wystawę przygotowaną przez doktorantów z okazji jubileuszu 100-lecia UP.  "Podróże edukacyjne" pokazują, gdzie dotarli obecni doktoranci, absolwenci studiów doktoranckich oraz pracownicy wydziału za czasów studiów doktoranckich. 

Nauka Wydział Studiów Edukacyjnych
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.