Wersja kontrastowa

Areopag Uniwersytetów z AI

Areopag Uniwersytetów Fot. Władysław Gardasz
Areopag Uniwersytetów Fot. Władysław Gardasz
Obraz
"Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja" to temat kolejnego Areopagu Uniwersytetów z udziałem przedstawicieli UAM, UJ, UW i KUL. Tym razem gospodarzem spotkania była nasza uczelnia.
 
Zebranych powitała pani rektor prof. Bogumiła Kaniewska. - Mam poczucie że rozmowa o AI jest potrzebna, ale inne sprawy społeczne i polityczne mocno angażują naszą uwagę - mówiła. - Myślę o protestach w całej Europie. Moje stanowisko jak i stanowisko rektorów polskich uczelni jest takie, że apelujemy o pokój i popieramy wszelkie działania ku niemu zmierzające jak i działania, które mają doprowadzić do tego, żeby zakończyły się te akty przemocy i okrucieństwa jakie obserwujemy. Nie możemy pozwolić na to żeby uczelnie stały się zakładnikami sytuacji politycznej i żebyśmy stali się stronami w konflikcie. I to pokazuje paradoksalnie, że żadna sztuczna inteligencja przed wyborami moralnymi nas nie ochroni.
Areopag Uniwersytetów
 
Moderatorką spotkania jest prof. Natalia Walter z UAM. Ekspertami byli: prof. UW dr hab. Renata Włoch (online), prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak, dr Szymon Bobek (UJ) i dr Paweł Fortuna (KUL).
 
Eksperci rozważali przyszłość społeczeństwa w kontekście AI, w tym zmiany w komunikacji, nauce i edukacji.
 
- Musimy uczyć studentów nie tylko możliwości technologicznych, ale przede wszystkim odpowiedzialności za to, co robią, zwłaszcza w kontekście systemów sztucznej inteligencji - podkreślał profesor Jacek Marciniak.
Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.