Wersja kontrastowa

Poznańska Nagroda Literacka dla Myśliwskiego

Wiesław Myśliwski, jeden z największych współczesnych polskich pisarzy otrzymał Nagrodę im. Adama Mickiewicza w ramach 5. Poznańskiej Nagrody Literackiej. Tomasz Bąk, Mira Marcinów oraz Dawid Szkoła zostali nominowani do Nagrody–Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Na konferencji prasowej w CK Zamek ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza. Został nim Wiesław Myśliwski za ostatnią powieść "Ucho igielne" oraz całokształt twórczości.

87-letni pisarz, o którym mówi się, że  przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, wydał "Ucho igielne" w zeszłym roku. Książka traktuje o spotkaniu siebie starego z sobą młodym, jest opowieścią o złudzeniach, nadziejach młodości i samotności wieku późnego.

- Myśliwski nie jest pisarzem poczciwym, ale wyrafinowanym. Wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem, tym bożkiem jest słowo, które coś znaczy i doświadczenie, które warte jest opowiedzenia - sylwetkę laureata przedstawił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły PNL.

Nominację do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymali Mira Marcinów ("Historia polskiego szaleństwa"), Dawid Szkoła ("Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu") oraz Tomasz Bąk. ("Utylizacja. Pęta miast").

W spotkaniu wzięli udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, rektor UAM prof. Andrzej Lesicki oraz prorektor ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska.

 

Zobacz też: Szczepan Kopyt laureatem PNL

 

Poznańska Nagroda Literacka jest przyznawana od 2015 roku autorom za osiągnięcia w dziedzinie literatury (twórczość poetycka, prozatorska, dramatopisarska, przekładowa, eseistyczna, reportażowa, popularyzatorska), które poświadczone są przez wydanie co najmniej jednej książki w okresie trzech lat poprzedzających przyznanie nagrody. Laureaci otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 60 000 zł (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz 40 000 zł (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka). Fundatorem jest Fundacja UAM.

- Uniwersytet ma zadania kulturotwórcze, jest instytucją, która myśli o kulturze i której kultura jest bliska. Stąd to wyróżnienie dla wybitnych postać literatury, które Uniwersytet przyznaje, jest wpisaniem się w tę rolę - powiedział podczas konferencji rektor UAM prof. Lesicki.

- Pięć lat istnienia tej nagrody to dowód na to, że choroby wieku dziecięcego mamy już za sobą - mówił prof. Piotr Śliwiński, jeden z inicjatorów powołania nagrody. - Charakter tej nagrody kształtuje się coraz bardziej wyraziście i mam wrażenie zakotwicza się w świadomości publiczności. Dowodem na to, że nagroda krzepnie jest to, że w tym roku wpłynęło aż 90 książek zgłaszanych przez wydawców, autorów i inne, upoważnione do tego podmioty. To dość dużo porównując z naborem książek-kandydatek do innych nagród. 

Prezydent Jaśkowiak zapowiedział powołanie nowej nagrody. -  Zaproponowałem, żebyśmy razem z marszałkiem, Uniwersytetem, bankiem Santander pomyśleli o kontynuacji czyli nagrodzie za najlepsze tłumaczenie polskiej literatury na język angielski. To byłby również pokłon złożony najlepszemu tłumaczowi Szekspira czyli Barańczakowi.

Uroczystość wręczenie nagród laureatom odbędzie się 15 maja o godz. 14.00 w Collegium Maius.

Kultura Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.