Wersja kontrastowa

Prof. Hanna Kóčka - Krenz - ''Równa babka''

prof. dr hab. Hanna Kóčka - Krenz/ fot. Adrian Wykrota
prof. dr hab. Hanna Kóčka - Krenz/ fot. Adrian Wykrota

Ruszył plebiscyt organizowany przez Miasto Poznań "Równe babki", który ma wyłonić "Poznaniankę Roku" i "Poznaniankę Stulecia". W kategorii "Poznanianka Stulecia" nominowana została postać niezwykła i bardzo nam bliska, prof. dr hab. Hanna Kóčka - Krenz - archeolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Instytutu Archeologii UAM.

Mówią, że jest ikoną. Nie taką do której trzeba się modlić. Jest ikoną w sensie globalnym. Życiowym człowiekiem, dostępnym dla maluczkich. Osobą skorą do żartów, pomocną i służącą pomocą w razie potrzeby. Jej współpracownicy wyrażają się o niej w samych superlatywach, a UAM jest z niej dumy. Pani prof. Hanna Kóčka-Krenz. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci naszej uczelni.

W życiu profesor było wiele przełomowych momentów związanych z pracami na Ostrowiu Tumskim. Jak sama mówi: - Najpierw odkrycie Pallatium. To dało początek całej gamie wydarzeń. Kolejny etap to pracownia złotnicza. To był pierwszy w historii archeologicznie zbadany taki obiekt. To był ewenement. Później była bulla książęca, która rzuciła nowe światło na początki polskiej dokumentalistyki. Kostki mozaikowe zapierające dech w piersiach. Tym ostatnim odkryciem zadaliśmy kłam tezie ze pierwsze świątynie nie miały dekoracji mozaikowych. Miały.

Jej podejście do studentów budzi szacunek. Jak powiedziała niedawno Telewizji Akademickiej - Mam do studentów stosunek bardzo osobisty. Widzę ich rozwój od samego początku nauki. Doceniam ich zaangażowanie. Proszę wyobrazić sobie radość studenta, który wyciąga coś z ziemi i idzie do mnie trzymając w rękach, a potem z trudnością wymawia jedno zdanie – Pani profesor. Bulla!

Niedawno spotkaliśmy się nie bez przyczyny. W przyszłym roku mija 20 lat od chwili, gdy szefowa Instytutu Archeologii UAM zaczęła pracę swojego życia. Badania na Ostrowiu Tumskim.

Rozmowa z prof. Hanna Kóčką - Krenz TUTAJ

 

Zachęcamy wszystkich do oddania swojego głosu na Panią Profesor. Głosowanie trwa do 6 grudnia

Szczegóły konkursu i lista nominowanych

 

Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.