Wersja kontrastowa

W Collegium Polonicum uczczono 100-lecie UP

Fot. Adam Czerneńko
Fot. Adam Czerneńko

W dniu 23 maja br. w Collegium Polonicum odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. 7 maja 1919 miała miejsce uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od roku 1955 uczelnia nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

W latach 1950-1951 część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe, które obecnie działają pod nazwami: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP), oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).

W uroczystości w Collegium Polonicum wzięły udział władze obu partnerskich uczelni: Uniwersytetu im .Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (UEV), które od prawie 30 lat wspólnie zarządzają Collegium Polonicum w Słubicach – „Najdalej na zachód wysuniętą, wspólną z Uniwersytetem Europejskim Viadrina – placówką Uniwersytetu". – podkreślił w swoim powitaniu  prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj także Ławeczka prof. Michała Sobeskiego odsłonięta

Prof. Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina zaznaczyła: „Tutaj w Collegium Polonicum stworzono znakomite warunki do nauki nie tylko studentom, lecz także uczniom Uniwersyteckiego Liceum. Przekazujemy młodym ludziom kompetencje, których będą potrzebować w przyszłości. [...] Uczelnie wyższe, jako instytucje zobligowane do głoszenia prawdy, wolności słowa, do otwartości i wymiany różnych perspektyw mamy obowiązek pozostać tymi miejscami, gdzie walczy się o więzi społeczne".

Prof. Zbigniew Pilarczyk, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w wykładzie pt. „Od Wszechnicy Piastowskiej do uczelni badawczej. 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego" przedstawił bogatą i barwną historię uczelni „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest w pierwszej trójce najlepszych polskich uniwersytetów. I oto to chodziło pierwszemu rektorowi prof. Heliodorowi Święcickiemu – aby Uniwersytet prężnie się rozwijał, prowadził badania iz taką bazą możemy spokojnie myśleć o przyszłości Uniwersytetu".

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych medali 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego w podziękowaniu za pracę i działanie na rzecz uczelni. Uhonorowano 23 przedstawicieli grona akademickiego oraz zaprzyjaźnionych instytucji, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Collegium Polonicum. Podczas uroczystości medale odebrali:

 • prof. Waldemar Pfeiffer z UAM, pomysłodawca Collegium Polonicum i jego pierwszy dyrektor naukowy
 • mgr inż. Tomasz Durniewicz, architekt kompleksu Collegium Polonicum
 • mgr inż. Andrzej Wysoczański, kierownik budowy Collegium Polonicum
 • dr Ryszard Bodziacki, ówczesny burmistrz Słubic, za którego kadencji powstało Collegium Polonicum
 • dr Gunter Pleuger, były rektor Viadriny
 • Janine Nuyken, wieloletnia wiceprezydentka Viadriny ds. Collegium Polonicum
 • dr Hans-Gerd Happel, kierownik biblioteki Viadriny
 • Peter Stahl, były kanclerz Viadriny
 • prof. Jerzy Siepak z UAM, twórca kierunku ochrony środowiska
 • prof. Ewa Kraskowska, założycielka kierunku filologia polska
 • prof. Janusz Wiśniewski, były prorektor UAM ds. Collegium Polonicum
 • Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic w latach 2010-2018
 • dr Barbara Weiser-Lada, długoletnia dyrygent chóru akademickiego Collegium Polonicum
 • dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Collegium Polonicum.

Z okazji jubileuszu w foyer Collegium Polonicum można obejrzeć wystawę „Uniwersytet Poznański 1919-2019". Wystawa, którą będzie prezentowana w murach Collegium Polonicum do końca 2019 roku przedstawia dzieje Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz niemal 30-letnią historię Collegium Polonicum.

Collegium Polonicum w Słubicach

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.