Daniel Vonisoa Rafidimanana, doktorant z Uniwersytetu w Antananarywie (Madagaskar) odbył trzymiesięczny staż na Wydziale Biologii UAM w ramach programu Erasmus+ KA171 (Mobilność z Krajami Trzecimi Niestowarzyszonymi z Programem). - Uczestnictwo w programie umożliwiło mi rozpoczęcie kariery naukowej na poziomie międzynarodowym oraz poszerzyło sieć moich kontaktów zawodowych. Otworzyły się dla mnie nowe drzwi! - uważa biolog.
Współpraca z Uniwersytetem w Antananarywie, rozpoczęta w 2018 roku, należy dziś do najbardziej dynamicznie rozwijających się wśród naszych partnerstw z uczelniami spoza UE Jej intensywność potwierdza m.in. liczba mobilności realizowanych w ostatnich latach.
W poprzednim roku akademickim gościliśmy na UAM dwie studentki odbywające praktyki oraz troje pracowników akademickich z Madagaskaru. W tym roku semestralne studia zrealizowało dwóch studentów, a praktyki odbył Daniel Vonisoa Rafidimanana. W najbliższym czasie spodziewamy się również przyjazdu trzech wykładowczyń z tego kraju. Co równie istotne, dzięki programowi Erasmus+, pracownicy Wydziału Biologii UAM regularnie prowadzą badania naukowe na Madagaskarze.

W tegorocznej edycji konkursu Erasmus+ ponownie aplikowaliśmy o dofinansowanie współpracy z Uniwersytetem w Antananarywie.
Poniżej zamieszczamy krótką relację Daniela, w której dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce.
„Mobilność w ramach programu Erasmus+ była bardzo pomocna w doskonaleniu moich umiejętności jako biologa zajmującego się ekologią roślin. Pod okiem opiekuna stażu, dr. Macieja Nowaka z Wydziału Biologii, udało mi się z sukcesem zrealizować praktyki w Laboratorium Biologicznych Informacji Przestrzennych. Uczestnictwo w programie Erasmus+ miało nieoceniony wpływ na mój rozwój zawodowy, umożliwiło mi rozpoczęcie kariery naukowej na poziomie międzynarodowym oraz poszerzyło sieć moich kontaktów zawodowych. Otworzyły się dla mnie nowe drzwi!

Jeśli chodzi o to, co mnie zaskoczyło i co zwróciło moją uwagę po przyjeździe do Polski, to była polska uprzejmość, stosunek ludzi do religii oraz do zwierząt domowych. Zaskoczyło mnie to, że prawie wszystkie sklepy są zamknięte w niedzielę. Zauważyłem też, że miasto ma wiele wiekowych, ogromnych i pełnych historii kościołów.
Mieszkańcom Poznania często towarzyszą psy, a niektóre z nich były zabawnie ubrane w okresie zimowym. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem. Psy można było spotkać prawie wszędzie – w tramwajach, pociągach i autobusach.
Polacy są bardzo uprzejmi. W godzinach szczytu środki transportu publicznego były zawsze pełne, a młodzi ludzie oddawali swoje miejsca siedzące osobom starszym. Polska to spokojny kraj. Niesamowitym doświadczaniem podczas mojej mobilności był pierwszy w moim życiu przejazd autobusem wodorowym.
Uniwersyteckie Biuro Erasmus+ oraz ESN UAM Poznań organizują niesamowite wycieczki dla zagranicznych studentów. Sam miałem okazję uczestniczyć w jednej z nich. Była to niezapomniana wycieczka pełna wiedzy związanej z tradycyjnymi polskimi obchodami Wielkanocy w Szreniawie: wykład o tradycjach wielkanocnych, warsztaty z ozdabiania jajek metodą batikową oraz wizyty w części muzeum, w którym znajdowały się zwierzęta hodowlane. Coś niesamowitego!”.
Zobacz też: Prof. UAM Rafał Zwolak. Zabawa w drzewo i myszkę