Wersja kontrastowa

Turbiny pod kontrolą

Obraz

Na Wydziale Fizyki UAM odbyło się dziś (19 marca) spotkanie kończące - trwający blisko trzy lata -  projekt HETMAN.

 

Projekt nosi tytuł „Healthy Society – towards optimal management of wind turbines’ noise” i został sfinansowany  przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu „Badania Stosowane” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

 

Na spotkaniu, które poprowadziła prof. Anna Preis – kierowniczka projektu, zostały zaprezentowane wyniki badań oraz proponowane zasady zarządzania hałasem turbin wiatrowych – w tym dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku.

- Nasza uniwersytecka nauka jest zorientowana na rozwijanie teorii i metateorii ale nie ulega wątpliwości, że przeprowadzane na naszych wydziałach badania mają często bardzo ważne znaczenie praktyczne i społeczne. Projekt który jest przedmiotem dzisiejszych obrad znakomicie wpisuje się w społeczną misję naszego uniwersytetu. Potwierdza iż UAM jest aktywnym uczestnikiem życia społecznego i gospodarczego. Przyczynia się do rozwiazywanie istotnych problemów – mówił otwierając spotkanie prorektor prof. Zbyszko Melosik.

 

Jak tłumaczyła w trakcie spotkania prof. Anna Preis ostatnie lata energetyki wiatrowej w Polsce upłynęły pod hasłem - budzącej wiele kontrowersji - ustawy „10H”. Potrzeba naukowego podejścia do tematyki hałasu turbin wiatrowych była motywem powołania konsorcjum, w ramach którego realizowany był projekt Hetman. Jego liderem został UAM a towarzyszyli mu:  Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi oraz Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie. Do partnerów biznesowych należały firma Akustix (zajmująca się kompleksowym monitoringiem hałasu), a także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Całość projektu była współfinansowana ze środków polsko-norweskich; partnerem norweskim w projekcie był instytut SINTEF z Trondheim.

zob. też Prof. Anna Preis. Ciesz się ciszą

W ciągu trzech lat zespół  naukowców przeanalizował rozmaite zagadnienia związane z funkcjonowaniem turbin wiatrowych, w tym m.in. zbadana została jego dokuczliwość, możliwe metody monitorowania i prognozowania hałasu, wpływ infradźwięków na zdrowie człowieka oraz skuteczne metody jego ograniczania.

Nauka Wydział Fizyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.