Nadnotecki Instytut UAM w Pile jako drugi w Polsce otrzymał oficjalną akredytację MikroTik Academy – światowego producenta sprzętu sieciowego opartego na systemie RouterOS. Certyfikat MTCNA to dokument honorowany przez instytucje na całym świecie, potwierdzający znajomość budowy sieci komputerowych. Otrzymują go wszyscy studenci NI UAM w Pile po zrealizowaniu programu w ramach zajęć na uczelni i zdaniu oficjalnego egzaminu.
***
Studenci UAM w Pile uczestniczą w międzynarodowej współpracy online i innowacyjnych wymianach wirtualnych. Od 2021 r. taka współpraca, koordynowana przez mgr Annę Kwaśniewską, stanowi integralną część lektoratu języka angielskiego. Współpracuje i rozwija projekty COIL/VE z CETYS Universidad w Meksyku, York University w Kanadzie i Petro Mohyla Black Sea National University z Mikołajowa w Ukrainie oraz Durban University of Technology z Republiki Południowej Afryki.
***
Ważnym elementem rozwoju studentów pilskiej filii jest współpraca i dotychczasowe wsparcie kierunku technologie informatyczne ze strony wykładowców Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, szczególnie prof. UAM Jerzego Szymańskiego oraz dr. Tomasza Piłki. Dzięki ich zaangażowaniu studenci NI UAM w Pile m.in. wezmą udział w prestiżowym programie Google.org Cybersecurity Seminar, realizowanym dzięki grantowi o wartości miliona dolarów, który otrzymał UAM.
Studenci technologii informatycznych z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile znaleźli się w gronie laureatów IV edycji konkursu ADVANCEDBestStudentGRANT. Dzięki grantowi zrealizują innowacyjny projekt badawczy „Analiza i predykcja poziomu wilgotności w ściółce leśnej z wykorzystaniem uczenia maszynowego”, który łączy nowoczesne technologie z ochroną środowiska.
***
Instytut organizuje innowacyjne przedsięwzięcie, jakim są otwarte obrony zespołowych projektów inżynierskich. Studentki i studenci prezentują przed przedstawicielami firm zespołowe projekty, które są wynikiem połączenia wiedzy teoretycznej z praktycznymi rozwiązaniami potrzebnymi w konkretnych firmach. Stawia też na jak najlepsze relacje z otoczeniem gospodarczym, reprezentowanym przez Izbę Gospodarczą Północnej Wielkopolski. W praktyce studia wspierają międzynarodowe korporacje: Signify Poland, Quad IT Global Solutions czy Jacobs Douwe Egberts PL.
***
NI UAM prowadzi działania w zakresie zdrowia środowiskowego i publicznego oraz pedagogiki przyrody i edukacji outdoorowej. Ściśle współpracuje z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile, dbając o środowisko i człowieka. Organizuje konferencje i wycieczki terenowe związane z ochroną moczarów, Noc w Lesie czy Wiosenną Wycieczkę Uniwersytecką. Na jedynej na świecie pływającej Bazie Rehabilitacji Nurkowej na jeziorze Płotki w Pile współrealizuje rehabilitację społeczną osób z niepełnosprawnością wspieraną przez granty koordynowane przez Stowarzyszenie i Fundację Krok po kroku HSA w Pile. Doktor Paweł Owsianny prowadzi badania w tym zakresie oraz analizy środowiskowe w parkach narodowych – przede wszystkim Tatrzańskim, Wigierskim, Wielkopolskim i Ujściu Warty. Współtworzy z Wigierskim Parkiem Narodowym wyjątkową AKADEMIĘ WIGIERSKĄ – letnią szkołę dla studentów i młodych adeptów nauki o wieloaspektowym funkcjonowaniu ekosystemów wodnych.
***
Z Fundacją Pszczoła stworzono przy UAM w Pile Ogród Społeczny i Pasiekę Edukacyjną. Wspólnie prowadzone są warsztaty, spotkania, praktyczne ćwiczenia w ogrodzie i relaksacyjne aktywności na świeżym powietrzu dla studentów i mieszkańców.
***
Powołany w ostatnim czasie w pilskiej filii UAM Instytut Nauk Medycznych ma na celu uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Niezwykle ważna w tym względzie jest ścisła współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, wszystkimi samorządami w regionie, szpitalami regionalnymi z Piły, Wyrzyska, Złotowa, Chodzieży, Trzcianki, Czarnkowa czy Wałcza.
***
Jednym z kluczowych przedsięwzięć jest organizowany przez NI UAM w Pile konkurs programistyczny IT UNICORN skierowany do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych z północnej Wielkopolski. Uczestnicy konkursu IT UNICORN, dzięki wsparciu strategicznego partnera instytutu – Signify Poland, rywalizują o atrakcyjne nagrody, takie jak konsole Xbox, tablety i smartwatche.
***
Od 2018 r. cyklicznie instytut organizuje Festiwal Przyrodniczo-Naukowy WodoWskazy. Jego gośćmi byli m.in. Jasiek Mela – najmłodszy w historii zdobywca obu biegunów, Bartosz Stróżyński – fotograf podwodny i operator filmowy, Marcin Kostrzyński znany jako „Marcin z Lasu”, czyli polski ambasador przyrody, czy Filip Springer – reportażysta i fotoreporter. Festiwal skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych z pasjami przyrodniczymi w zakresie geografii, biologii czy chemii, ale też do wszystkich zainteresowanych naukami o Ziemi i zdrowiu.
***
Nadnotecki Instytut UAM w Pile prowadzi szereg projektów z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Organizuje wspólne konferencje, seminaria i warsztaty dla nauczycieli, które podnoszą kwalifikacje kadry pedagogicznej oraz promują nowoczesne metody nauczania. Prelegentami podczas tych wydarzeń są m.in. wykładowcy UAM oraz innych renomowanych ośrodków akademickich w Polsce.
***
Pilska jednostka promuje inicjatywy artystyczne, organizując od 2014 r. w Galerii NI UAM wystawy łączące sztukę z nauką i refleksją nad naturą środowiska i człowieka. W NI można było zobaczyć m.in.: Wojciecha Wilczyka z projektem „Niewinne oko nie istnieje”, Nocny Rezonans Naukowo-Artystyczny z gościem specjalnym – Klausem Doblerem z Berlina, wystawę „Mistrzowskie jak rzadko które... Ogrody Petera Josepha Lenné”, obrazy Giny Malinowski zaprezentowane w ramach ekspozycji „Panta rhei”, wystawę fotografii Włodzimierza Puchalskiego, „Ogród jako obraz duszy” dr inż. Agnieszki Hubeny-Żukowskiej czy „Sekretne życie lodu” Jerzego Łaźniewskiego.
Czytaj też: Innowacyjnie o edukacji